Упркос најавама да би ускоро могло да се појави спасоносно цепиво, стручњаци очекују да би до нашег региона оно могло да стигне до средине следеће године. Они упозоравају да постоји могућност да ће неке државе, као што сада траже негативне резултате ПЦР теста на корону, тражити доказ о вакцинацији да би се прешла граница.
Упркос најавама да би већ за месец дана на светском тржишту могла да се појави прва вакцина против вируса корона, стручњаци Светске здравствене организације нису тако оптимистични. По њима, велика би срећа била да добра вакцина угледа светлост дана до краја ове године. И Маријан Ивануша, директор Канцеларије СЗО за Србију, каже за „Политику” да, и ако до тога дође, то не значи да ће бити довољно вакцина за цео свет и да би масовнија вакцинација могла да се догоди тек средином 2021. године.
Будући да се доста људи плаши добијања вакцина и страхује да ће бити приморавани да је приме, он истиче да зависи од земље до земље да ли ће цепиво бити на добровољној бази или обавезно. Ипак, упозорава да постоји могућност да ће неке државе, као што сада траже негативне резултате ПЦР теста на корону, тражити доказ о вакцинацији да би се прешла граница. За сада су сва ова размишљања на дугачком штапу и о свему томе ће бити речи када се вакцине буду појавиле на тржишту.
А које ће земље бити приоритет да је добију, посебно је питање, јер је познато да ће оне које су најбогатије и које су доста уложиле у развој вакцине тражити и да се прво вакцинише њихово становништво. Многи брину и о цени вакцине, то јест да ли ће она бити доступна и сиромашнијим државама, па и земљама у развоју попут наше. Ту мистерију је разрешила компанија „Астра Зенека”, која заједно са Универзитетом Оксфорд ради на изради цепива. Наиме, они тврде да неће имати материјалне користи од вакцине и да ће она коштати колико и једна еспресо кафа. Јуче је председник те компаније Паскал Сорио то потврдио, рекавши да ће њихова вакцина коштати 2,5 евра и изразио наду да би могли да је произведу до краја године, јер су прве две фазе тестирања донеле добре резултате у стварању антитела. Ипак, чекају резултате треће фазе, која почиње на јесен, након чега, ако све буде у реду, крајем године може да крене њена масовна производња.
Тренутно се испитује око 160 вакцина, а око 20 се налази у фази клиничких испитивања. Осим поменуте вакцине, судећи према изјавама у медијима, за сада су најближе да нађу решење и кинеске компаније „Синовак биотек” и „Синофарм”, али и америчка кућа „Модерна”. И Русија наводно припрема два цепива, а за једно је стигла и потврда да су научници Института за епидемиологију и микробиологију Гамалеја спремили вакцину и да су добровољци који су је добили развили добар имуни одговор.
Коју ће вакцину Србија да добије и са ким конкретно држава преговара о набавци када буде пуштена на тржиште, није познато. Поједини чланови Кризног штаба за сузбијање ковида 19 признали су да Србија већ преговара, али је као државна тајна означено са којим произвођачима вакцина конкретно. Министар здравља др Златибор Лончар је истакао да је најважније да вакцина буде безбедна и ефикасна, а да ће струка да утврди да ли ће бити обавезна.
И српски епидемиолози су опрезни када је реч о предвиђањима која ће од вакцина које се помињу прва угледати светлост дана и када би могла да се нађе на српском тржишту.
Професор др Зоран Радовановић, епидемиолог, наглашава да би било добро када се појавило истовремено неколико произвођача јер један не би успео да задовољи потребе тржишта, будући да ће бити потребно неколико милијарди доза.
– Све компаније имају различите модерне технике израде вакцина. Не зна која ће прва да се појави. Одлично је што код „оксфордске” постоји добра реакција на њу и јављају се антитела. Осим ње, обећава за сада и америчка на којој ради „Модерна”, али и Кинези добро „гурају”. Која би се појавила на српском тржишту, није сасвим јасно, али је било речи да би то могла да буде кинеска. Могуће је да су Кинези понудили да код нас раде експеримент, можда за трећу фазу, када им је потребно више хиљада добровољаца за тестирање, а да на основу тога добијемо повољнији приступ ако би се вакцина показала добром. Сада сви произвођачи гледају да скрате поступак израде вакцине, али по свему судећи, грађани Србије неће моћи да буду вакцинисани до краја ове године. Неке од поменутих вакцина појавиће се до краја године, али ће то бити мале дозе и неће доћи до Србије. За нас је реално да је добијемо тек идућег лета. Најважније је да вакцина буде безбедна и ефикасна, као и да не постоји ризик од компликација њене примене – истиче др Радовановић.
С друге стране, епидемиолог професор др Радмило Петровић каже да на основу оног што се објављује у медијима није довољно јасно шта садржи тачно која вакцина, да ли су „живе” или „мртве”, као и да ли баш све процедуре у свим земљама тачно поштоване или су доста убрзане како би се добила трка с временом. Убрзане процедуре могу да умање безбедност цепива, зато треба бити опрезан, упозорава др Петровић.
– Која од њих је делотворна више или мање, време ће показати. Видео сам најаву да ће Руси 1. августа започети производњу своје вакцине, што не делује реално – додаје др Петровић.
Колико је важно да се што пре обезбеди вакцина која може да буде спасоносно решење у борби против ковида 19, говори и податак да ће Европска комисија дати 100 милиона евра за бржи развој цепива. То је само део обећања ЕУ да ће уложити милијарду евра за истраживања и иновације за развој тестова, лечења и вакцина како би се супроставили ширењу вируса корона.
Comments