Опозициона посланица у Европском парламенту Клара Добрев оптужује Орбанову владу за занемаривање финансирања из ЕУ и упозорава на потенцијалне губитке који премашују 2,5 милијарди евра.

Влада већ скоро две године занемарује своју обавезу да обезбеди средства из ЕУ за Мађарску, изјавила је европосланица Демократске коалиције (ДК) Клара Добрев на онлајн брифингу за новинаре, уз напомену да је писала комесару ЕУ за буџет Јоханесу Хану да пита „шта је Орбанова влада урадила, а шта није урадила да би осигурала да Мађари „добију новац на који имају право”.
Цитирајући извештај Европске комисије, она је рекла да Мађарска није успела да испуни 27 „прекретница“ на које се раније обавезала, „тако да се тренутно не може исплатити ниједан захтев за плаћање“.
Мађарска је, додала је, у опасности да изгуби око 400 милијарди форинти за 64 дана ако премијер Виктор Орбан „настави да игра улогу детета беса у ЕУ“. А ако не буде вољна да испуни прекретнице следеће године, Мађарска би могла бити ускраћена за још 400 милијарди форинти (1 милијарду евра), рекла је она.
У 2026. изгубљена средства могла би износити 1.000 милијарди форинти (2,5 милијарди евра) јер би новац за обнову такође могао бити угрожен, истакла је Клара Добрев.
Comentários