top of page

ЕП тужи Комисију због новца за Мађарску?

Европски парламент ће највероватније тужити Европску комисију због одлуке да одмрзне 10,2 милиона евра за Мађарску. Тај потез, који се очекивао у понедељак увече, јутрос је "запечатила" председница парламента Роберта Метсола током састанка са лидерима политичке групе, јавља Euronews.



Метсола има овлашћења да покрене судски поступак против других институција пред Европским судом правде, а крајњи рок за подношење тужбе је 25. март. Тужба ће представљати огроман притисак на Урсулу фондер Лајен док тражи други мандат на челу Комисије и обећава да ће чврсто остати на путу владавине права, осетљивом питању које је захтевало доста енергије током њеног првог мандата.


Гнев парламентараца потиче од одлуке Комисије из децембра прошле године, којом је деблокирано 10,2 милијарде евра кохезионих фондова за Мађарску, па је та земља коначно могла да им приступити. Извршна власт је тврдила да је деблокада оправдана јер је Будимпешта у мају прошле године усвојила реформу за јачање независности правосуђа и ублажавање политичког уплитања у судове, у складу са четири "супер прекретнице" које је наметнуо Брисел.


Посланици су, понављајући забринутост коју је изразило цивилно друштво, оспорили образложење и рекли да измене "нису на висини задатка". Они су такође сматрали спорним што новац одмрзнут на дан кључног самита лидера ЕУ, на којем је премијер Виктор Орбан запретио да ће ставити вето на кључне споразуме са Украјином.


У горућој резолуцији која је одобрена у јануару, посланици ЕП-а су споменули могућност правне акције и нагласили да „ЕУ ни на који начин не може да се упусти у трговину стратешким интересима ЕУ и њених савезника, одрицањем од њених вредности”.


„Мађарска не испуњава стандарде о независности правосуђа из уговора ЕУ, јер усвојене мере не обезбеђују довољне гаранције од политичког утицаја и могу се или заобићи или неадекватно применити“, написали су.


Неколико дана касније, посланици су критиковали комесаре Дидијеа Рејндерса (правосуђе), Николаса Шмита (послови) и Јоханеса Хана (буџет) због постизања, како су рекли, закулисаног договора са Орбаном како би се обезбедило укидање његовог вета у замену за 10,2 милијарде евра.


Они су се такође жалили да се пожурило са валидацијом реформе правосуђа и да је извршна власт требало да сачека да види резултате на терену пре него што пусти новац. Тројица комесара су остала при свом ставу и инсистирала су да је Мађарска пружила довољно доказа да поштује четири „супер прекретнице“, које укључују јачање Националног савета судства, самоуправног надзорног одбора и сузбијање политичког мешања унутар Врховног суда.


Брисел и даље задржава скоро 12 милијарди евра из додељеног удела Мађарске у кохезионим фондовима и већину свог плана за опоравак и отпорност од 10,4 милијарде евра, што је Орбан више пута назвао „финансијском уценом“.


У својој јануарској резолуцији, посланици су упозорили да средства која остају блокирана „морају да се третирају као јединствени, интегрални пакет и да не би требало да се изврши исплате чак и ако је постигнут напредак у једној или више области, али недостаци и даље постоје у другој.


Ово није први пут да је ЕП прибегао обраћању Вишем суду у Луксембургу како би утицао на ЕК. У октобру 2021. године поднео је тужбу против извршне власти због „непримењивања” новог механизма који је повезивао исплату средстава ЕУ за поштовање основних права блока.

Comments


bottom of page