top of page

И Мађарска уз Холандију тражи изузеће из Миграционог пакта

Министар за питања Европске уније Јанош Бока послао је писмо Илви Јохансон, европској комесарки за унутрашње послове, у којем је обавештава да ће Мађарска, као и Холандија, тражити да буде изузета од правила ЕУ о азилу предвиђених Миграционим пактом.



Јанош Бока је написао да је мађарска влада посвећена предузимању одлучних корака ради заштите своје границе и обуздавања илегалне миграције која угрожава националну безбедност. Мађарска верује да је поновно успостављање јаче националне контроле над миграцијама сада једина опција за постизање ових циљева и ефективно заустављање илегалне миграције“, нагласио је у свом писму.


Истовремено, напомиње Бока, Мађарска остаје привржена шенгенском простору, "који је, нажалост, постао фрагментиран због дуготрајне и широко распрострањене контроле унутрашњих граница уведене због илегалних миграција и безбедносних претњи“.


Потпредседница Фидеса Кинга Гал и Фидесов посланик у Европском парламенту Андраш Ласло, поновили су Бокине речи, истичући да „уместо да наметнемо неуспелу миграциону политику на обавезној основи, треба да ојачамо националну контролу над миграцијама, како бисмо се ефикасније борили против њих".


О овом питању се огласио и мађарски премијер Виктор Орбан, рекавши да је Европа у невољи. "Бринемо за будућност наше деце. Бирократе у Бриселу нам окрећу живот наглавачке. Они подржавају миграцију уместо европских породица”, рекао је он.


Провладин дневник "Мађар немзет" је раније известио да неколико држава чланица ЕУ уводе оштрије мере против миграције, а да су Холандија и Мађарска већ сигнализирале намеру да се повуку из најновијег миграционог пакта. Процене сугеришу да ће број илегалних имиграната у ЕУ пасти на 113.400 у првој половини 2023. године, што је годишњи пад од 36 одсто.


Британски "Гардијан" је истакао да је петнаест држава чланица, предвођених Аустријом, Данском, Италијом и Чешком, писало Европској комисији позивајући је да идентификује, развије и предложи нове начине и средства за спречавање илегалне миграције у Европу. Поред тога, недавне индиције сугеришу да би Француска такође преузела миграциону политику из европских у своје руке, подсећа "Политико".


Године 2015, када је више од 1,3 милиона избеглица стигло у Европу, немачка канцеларка Ангела Меркел отворила је границе земље декларацијом „Ми то можемо“. Сада, једва деценију касније, државе чланице све више окрећу леђа миграцији. Немачка, која се дуго сматрала једном од најотворенијих чланица Европске уније, недавно је увела граничне провере и пооштрила своје законе о азилу и боравку као одговор на антиимигрантско расположење након серије напада хладним оружјем у тој земљи.

Comments


bottom of page