На Стратешком Савету за сарадњу Србије и Мађарске на Палићу договорено је оснивање заједничке фирме за трговину гасом, а то је оличено у споразуму између Србијагаса и мађарског предузећа за електропривреду МВМ која су договорила зајендички наступ на српском тржишту. Иако још нису познати сви детаљи, стручњаци истичу да су потписници споразума фирме које раде дуги низ година и које могу да ускладе своје интересе и наступају заједно.
Пре него што је споразум потписан, Влада Србије је донела тешење о давању претходне сагласности на оснивање привредног друштва заједничког предузећа Србије и Мађарске за гас - СЕРБХУНГАС д.о.о. МВМ се иначе бави производњом, дистрибуцијом и трговином електричном енергијом, али је присутан и у сектору гаса.
Већ након првих најава се отворило питање шта ће грађани Србије и Мађарске добити заједничким предуећем, а стручњаци из области енергетике напомињу да још не знамо које су намере са српске и са мађарске стране зато што нису објављени детаљи.
"Ако је предлог развијање гасних складишта код нас, ми имамо и понуду руске стране и понуду ЕУ, значи можемо да бирамо, набоље да изаберемо обе понуде и да то радимо, не треба нам ни мађарски ни било који други партнер. А ако је варијанта да ми користимо њихова гасна складишта, то може да буде потенцијално добар посао", наводи за Еуроњуз енергетичар Милош Здравковић.
Према његовим речима, гас се купује кад је јефтин, а продаје кад је скуп, а може се трговати ако имате гасна складишта.
"Ако ћемо ми да градимо гасна складишта, то је једна ствар. Друга ствар, постоје да кажем боље варијанте за нас ако Мађари уступају у ту заједничку фирму део својих гасних складишта. Мађарска има велике капацитете гасних складишта, они имају близу шест милијарди кубика изграђених гасних складишта", навео је Здравковић.
Он је, међутим, рекао да ако је предмет споразума да Мађари дају гасна складишта, а да ми дајемо тржиште, то би био потенцијално повољан посао и за Србијагас и за државу Србију.
"Али, ако је предмет споразума заједничка изградња гасних складишта рецимо у Српском Итебеју, то је лоше за нас, јер једноставно ми имамо могућност да повучемо повољне кредите од европских банака са повољним условима и да направо гасна складишта близу милијарду кубика у Српском Итебеју, и руску понуду да проширимо постојеће складиште гаса у Банастском двору на милијарду кубика, значи да га дуплирамо", сматра Здравковић.
Председник Удружења за гас Војислав Вулетић рекао је за Еуроњуз Србија да се свакако ново предузеће не би се стварало ако не би имало у плану да прави и на неки начин зараду.
"Чим је трговина, од трговине сви имају зараду. Није лоша идеја о заједничком предузећу које ће моћи да тргује гасом и на територији Србије и на територији Мађарске. Ми смо транзитна земља за гас, кад погледате - Балкански ток долази преко наше територије, иде за Мађарску, иде за Босну, прави се план да се иде и за Хрватску и за Аустрију. Значи, биће интереса када је трговина у питању, моћи ће да се на неки начин обезбеди транзит и продаја гаса и земљама у околини. Мислим да то није лоша идеја", каже Вулетић.
Kада би заједно предузеће могло да почне да ради? Здравковић је навео да је мађарски МВМ озбиљна компанија, пандан нашем ЕПС-у по величини, с тим што се она бави и гасом, не само електроенергетиком, а у свом власништву има и нуклеарну електрану у Пакшу.
"За разлику од неких других фирми које су се појављивале на нашем тржисту нетранспарентне овако или онако, ово је респектабилна компанија, није машна-ташна компанија", рекао је Здравковић.
Он је, међутим, навео да је предлог споразума о оснивању заједничког предузећа са ЕПС-ом, који је та мађарска компанија недавно понудила, био тотално неповољан за нас. Ипак, када је реч о споразуму за трговином гасом, додаје да има непознаница.
"Ако ми улажемо новац, требало би и они новац, ако они улажу новац, требало би и ми новац, а не своје потенцијале. Ако говоримо о трговини гасом, мислим да ми сами можемо да направимо гасно складиште, да нам за то Мађари нису потребни. Цена гаса је сада 39,49 евра по мегавату, то је приближно око 400 евра за 1.000 метара кубних, а рецимо 29. маја пре мање од месец дана цена гаса је била 22,11 евра по мегавату. Гас је скоро дупло скочио. То је високо исплатив бизнис, једноставно направите гасно складисте, купите га кад је јефтин, а продате га кад је скуп. Нама ту партнер није једноставно потребан", рекао је Здравковић.
Вулетић је рекао да у овом тренутку имамо руски гас, али да се праве неки планови да се дође до азербејџанског гаса, мада то тек у некој перспективи. Kако је навео, заједничко предузеће мађарских и српских партнера за трговину гасом могло би да почне сутра да функционише јер су Србијагас и мађарска компанија фирме које раде дуги низ година и треба само да ускладе своје интересе и наступају заједно без икаквих порблема.
"Мислим да сутра могу да почну да раде. Ми свакако имамо потребну инфраструктуру, добро смо разгранали нашу мрежу и направили смо и компресорске станице које су важне за транзит гаса према северу и према средњој Европи, према томе мислим да је то све океј. Наше складисте гаса је у функцији, а истовремено ми користимо и мађарско складиште гаса и то је добар бенефит који су нам Мађари омогућили да ми тамо, у њиховом складишту можемо да складиштимо наш гас за ситуације да нам евентуално буде требало више гаса", каже Вулетић.
Comentários