Посета шефице Америчке агенције за међународни развој УСАИД Саманте Пауер Будимпешти и састанци које је имала том приликом, по свему судећи прете да додатно закомпликују ионако сложене односе Сједињених Држава и Мађарске.
Једну од кључних личности Бајденове администрације, медији блиски мађарској влади, али и конзервативна штампа у САД-у, оптужују за покушаје мешања у мађарску унутрашњу политику и подсећају на сличну улогу коју је имала док се је у Обаминој администрацији подржавала став да Америка треба да буде „светски полицајац“, пре свега на Балкану и северу Африке.
Током посете Будимпешти, Саманта Пауер се састала са бројним познатим личностима из опозиционог политичког табора и цивилних организација које су критички настројене према влади премијера Орбана. Поред осталих, имала је састанке и са представницима Мађарског хелсиншког комитета и организације Амнести интернешенел - Мађарска, као и са лидерима више студентских покрета.
Мајк Гонзалес, сарадник америчког конзервативног истраживачког центра Херитиџ фондација, имао је критички став о овој посети. Он је на свом Твитер налогу написао да Бајденова администрација покушава да дестабилизује савезницу у НАТО-у, Мађарску. Додао је да је реч о истој америчкој администрацији која "грли бразилског и колумбијског председника, двојицу комуниста који презиру Америку".
Гонзалес је своје коментаре изложио као одговор на постављање видео-снимка из Будимпеште, уз речи Саманте Пауер: "УСАИД је управо поново покренуо нове, локално вођене иницијативе како би помогао независним медијима да напредују и добију нову публику, да се суоче са корупцијом и подстакну грађанске иницијативе.”
Гонзалес је навео да је, по свему судећи, Пауерова веома забринута за стање медија и медијске слободе у Мађарској. "Због тога се састала са 'независним' новинарима у Будимпешти, који су јој наводно говорили о 'препрекама истинској слободи медија'", примећује он.
Колико су Сједињене Државе забринуте за медије у Мађарској показује чињеница да је прошлог октобра објављено да ће се америчка влада придружити Фондацији за отворено друштво и Фондацији Рокфелер у донацијама за формирање нове медијске организације у Мађарској, под називом "Интерневс". Они тврде да ће пројекат који подржавају бити „фокусиран на стварање снажног независног медијског сектора“.
Пауерова је, иначе, на челу УСАИД-а од 2021. године. Та владина агенција је основана 1961. да би помогла у спречавању последица катастрофа, ухватила корак са неразвијеним регионима и изградила њихове билатералне односе САД-ом. Међутим, како истиче будимпештански провладин лист "Мађар немзет", УСАИД је "инструмент моћи америчке администрације, које тесно сарађује са Централном обавештајном агенцијом (ЦИА)". Она се, у анализи овог листа, доводи у везу и са недавно откривеним податком да је Вашингтон вишемилионском средствима финансирао прошлогодишњу изборну кампању кандидата мађарске опозиције за премијера, Петера Марки-Заја, уплативши новац на рачун његове организације, основане специјално за ту намену.
УСАИД је деловао у Мађарској након пада комунистичког режима 1989. године, али је његов програм окончан 1999. Прошле године је, међутим, најављено да ће бити покренут нови Програм за централну Европу, укључујући Мађарску, Бугарску, Румунију и Словенију. Влада у Вашингтону не крије да издваја око 20 милиона долара за програм у Мађарској, који има за циљ „јачање демократских институција, цивилног друштва и независних медија“.
Саманта Пауер била је својевремено ратни извештач, а политичку каријеру градила је на ставу да САД треба да буду војно ангажоване где год се процени да су угрожени њени национални интереси. Тај принцип заговарала је и у време док је била амбасадор у УН-у, па је тим пре Бајденова одлука да је постави на место шефице УСАИД-а, била изненађујућа у јавности. Јер, у статуту ове организације стоји да је основана пре свега са задатком да спречава сукобе, помаже развој економије, бори се против корупције и организује слање хуманитарне помоћи.
На Балкану, посебно у Босни и Херцеговини, а касније и на северу Африке, Пауерова је остала упамћена као заговорник тзв. "хуманитарних интервенција", што је подразумевало да Вашингтон треба војно да интервенише када процени да се у неком делу света чине ратни злочини или када постоји могућност да они буду почињени. Као саветница бившег председника Барака Обаме, Саманта Пауер се жестоко залагала за америчку војну интервенцију у Либији и Сирији, што конзервативни медији у Будимпешти посебно истичу у својим критички интонираним написима.
Comentários