Мађарска ће током свог председавања Европском унијом, које почиње 1. јула, отворити нова поглавља у приступним преговорима са Србијом и водити међувладине разговоре са свих пет кандидата за чланство западног Балкана у оквиру својих настојања да убрза проширење ЕУ у том региону, изјавио је данас министар спољних послова и трговине Петер Сијарто.

Сијарто је рекао да Мађарска такође планира да затвори најмање седам поглавља са Црном Гором, отвори прва са Албанијом и усвоји преговарачки оквир са Босном и Херцеговином, што је, како је навео, први корак до отварања првог поглавља преговора.
"Централна Европа и западни Балкан могли би да буду мост између Истока и Запада, преко потребан за повратак сарадњи Истока и Запада заснованој на међусобном поштовању, која би могла да покаже излаз из садашње турбулентне ере прожете кризама. Мађарска је спремна да преузме ту улогу и да подржи државе Западног Балкана да поступе на сличан начин", рекао је Сијарто на конференцији Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) у Паризу, преноси агенција МТИ.
Према његовим речима, интеграција земаља Западног Балкана је витални економски интерес, као и политичка и безбедносна потреба, а искуства Европске уније у том погледу су, како је оценио, "срамна и неприхватљива".
Државе западног Балкана, подсетио је Сијарто, чекале су у просеку више од 15 година да се придруже блоку. "Уколико се процес интеграције не убрза, кредибилитет целокупне политике проширења биће угрожен", упозорио је он.
Сијарто је позвао да се стандарди приступања заснивају на заслугама, додајуци да би то требало да важи за све и да су "двоструки стандарди неприхватљиви". Рекао је да би Западни Балкан могао да дода нови замах и динамику блоку, а Европској унији је сада више потребан западни Балкан него обрнуто, међутим, упозорио је "овај други неће чекати бесконачно".
Он је навео да ће Мађарска такође настојати да започне суштинске разговоре са новом, како је рекао, "снажно проинтеграцијском" владом Северне Македоније. "Интеграција тих земаља је у економском, као и политичком и безбедносном интересу Мађарске", оценио је мађарски министар.
Према његовим речима, мађарске инвестиције у региону достигле су 2,5 милијарди евра, а трговина је порасла четири пута од 2010. године, на преко седам милијарди евра. "Мађарска такође помаже процес интеграције слањем стручњака и обучавањем званичника за компликовани процес придруживања", рекао је Сијарто и додао да Мађарска високо цени активности ОЕЦД-а на западном Балкану које су, како је навео, помогле стабилности, миру и развоју региона.
Comments