Мађарска остала без новца ЕУ за избеглице
- Glas Pešte
- Nov 3, 2022
- 2 min read
Европска комисија одлучила је да распореди нових 100 милиона евра државама чланицама ЕУ које су највише погођене избегличком кризом, изазваном руском инвазијом на Украјину. Међу примаоцима новца овога пута нема Мађарске.

Најновију новчану помоћ од ЕК добиће Пољска, Словачка, Чешка, Бугарска, Естонија, Летонија и Литванија. Мађарска, која је до сада примила око 1.200.000 украјинских избеглица није међу њима, што ће додатно погоршати финансијску ситуацију у земљи чија влада је суочена са претећом енергетском кризом, инфлацијом и слабљењем форинте.
Наиме, на основу одлуке Европске комисије, ЕУ је пролетос одлучила да са 400 милиона евра помогне државама чланицама погођеним украјинском избегличком кризом. У мају је пребачено првих 248 милиона евра тог износа, и то у пет држава ЕУ: Пољску, Румунију, Мађарску, Словачку и Чешку Републику. У понедељак је ЕК одлучила да пребаци додатне милионе евра, како би помогла државама чланицама да пруже помоћ и избеглицама које долазе из Украјине. Примаоци могу потрошити новац на храну и превоз. Тај други део помоћи од 100 милиона евра, ићи ће у следећих седам држава чланица: Пољску, Словачку, Чешку Републику, Бугарску, Естонију, Летонију и Литванију.
Како преноси портал Индекс, ЕК је истакла да су кључну улогу у помоћи избеглицама имале невладине организације и регионалне власти. ЕК је одлучила да новчану подршку расподели на основу тога како нека земља може да смести и помогне избеглицама, а не колико је њихова влада потрошила на те пројекте. Дакле, није довољно обезбедити високе рачуне, већ државе треба да пруже "позитивне резултате у вези са украјинским избеглицама", истичу у ЕК.
Остатак од 52 милиона евра од првобитних 400 милиона, биће потрошен за хитне потребе, као што су на пример проширење капацитета смештаја и пружање психолошке помоћи избеглицама, закључио је мађарски лист "Непсава".
Као што смо раније писали, Мађарској је преко потребан новац из ЕУ како би одржала своју економију и обуздала даље слабљење форинте током енергетске кризе. Разог је што Будимпешта плаћа енергију у еврима и другим страним валутама. Дакле, форинту треба претворити у евре, што значајно слаби мађарску националну валуту.
Реч је о милијардама евра, замрзнутим услед поступака које су Европска комисија и Европски парламент покренули против Мађарске због кршења владавине права. Поступци су покренути пре свега због навода у којима се тврди да новац ЕУ тече корупцијским каналима ка олигарсима блиским Фидесу. Европска комисија има времена до овог децембра да одлучи да ли Мађарска може да приступи фондовима РРФ-а и користи милијарде евра за опоравак своје привреде и почетак развоја.
Comments