Мађарска влада планира да предузме правне кораке против мера Брисела у вези са мигрантском кризом. Влада процењује услове за законско решење које би се супротставило недавној имплементационој одлуци Брисела о капацитету за процедуре захтева за азил у складу са новим миграционим пактом, рекао је Бенце Ретвари, државни секретар у Министарству унутрашњих послова.
Према одлуци ЕК о спровођењу миграционог пакта, Мађарска би била одговорна за обраду захтева више од једне четвртине илегалних миграната који улазе у подручје Европске уније, рекао је Ретвари Радију Кошут. Тај број је „несразмерно велики“ и отвара пут „мигрантским гетима“, додао је он.
"Брисел захтева од Мађарске да прошири своје капацитете за обраду захтева и очекује да ће их та земља учетворостручити до 2028. године. Влада остаје при ставу који има од 2015. године: илегалним мигрантима се не сме дозволити да пређу границу ЕУ, у складу са мађарским и правилима ЕУ. Потрошња Мађарске на заштиту граница достигла 2 милијарде евра", рекао је он.
Ретвари сматра да је казна од 78 милијарди форинти (200 милиона евра) и казна од милион евра дневно коју Мађарска мора да плати према пресуди Суда ЕУ „политички притисак“ да се Мађарска натера да пусти мигранте.
Заједно са Мађарском, и земље чланице ЕУ у региону се генерално противе пуштању масовних илегалних миграната, рекао је он. Ако Брисел заиста жели масе миграната, Мађарска разматра могућност да оне који пређу мађарску границу пошаље директно у Брисел, додао је.
Он је указао на негативан економски утицај граничних провера унутар шенгенске зоне ЕУ које су успостављене, јер границе ЕУ нису могле бити заштићене. Рекао је да је недавно убиство деце у Саутпорту, у Великој Британији, показало да се чак ни деца миграната у ЕУ не интегришу. Он је додао да ЕУ може да спроведе тек сваки десети повратак илегалних миграната у земље порекла и да нема гаранције да они који су враћени неће покушати поново да се запуте ка Европи.
Comments