Последњих година, веома је уочљиво настојање владе Виктора Орбана да Мађарску учини присутном на Балкану него раније, чему у прилог говори и његова најновија турнеја по земљама нашег региона. Подсетимо, Орбан је ових дана боравио у Албанији, Црној Гори и Србији, а његова администрација и он лично, имају врло честе контакте са Босном и Херцеговином и посебно тесну сарадњу са Републиком Српском.
Све ове посете, а и досадашња Орбанова политика према Балкану, садрже уочљиве напоре да северни српски сусед на различите начине буде укључен у многе области на том подручју. Примат свакако има економија и при том треба имати на уму да је Мађарска годинама улагала огромна финансијска средства у банкарски сектор на читавом Балкану. Њена ОТП банка је у експанзији у свим околним државама, али је Орбанова влада исто тако значајан инвеститор и у областима енергетике и пољопривреде.
Видна је и улога Мађарске у безбедносној политици региона, како преко њене значајне улоге у КФОР-у, тако и полицијских јединица, стационираних у Србији и Македонији, у циљу помоћи овим државама да се што успешније боре са актуелним таласом илегалних миграција.
Чести и пријатељски интонирани политички контакти Мађарске са Србијом, садрже и мањинску компоненту, као једну од најзначајнијих. Не треба заборавити да је политика званичне Будимпеште, без обзира ко је тренутно на власти, традиционално усмерена на залагање за што већа права прилично бројне мађарске националне мањине у земљама које је окружују. Од положаја Мађара у суседним државама по правилу зависи и ниво политичких односа са њиховим владама, па изузетак није ни Србија. Савез војвођанских Мађара, странка веома блиска владајућем Фидесу, уједно је и чланица владајуће коалиције у Србији и у Будимпешти не крију да ту околност сматрају веома повољном за развој међудржавних односа.
Таква политичка констелација праћена је и економским потезима мађарске владе. Преко своје агенције Присперитати, Мађарска већ годинама издваја значајна финансијска средства и шаље их у Војводину, као подршку тамошњим мађарским домаћинствима. Мотивисани оваквом врстом улагања њихове матичне земље, многи Мађари из северне српске покрајине одлучили су да остану на својим газдинствима, а неки од њих постижу значајне резултате у области пољопривреде, купујући и обрађујући стотине хектара плодних војвођанских ораница.
Могло би се рећи да за многе своје активности у региону, Мађарска успешно користи позицију коју има у Европској унији и НАТО-у. Статус чланице и ЕУ и Северноатлантске војне алијансе, овој земљи практично отвара многа врата, имајући у виду да је тема евроинтергација једна од најзначајнијих за земље западног Балкана. Стога су њиховим владама драгоцени контакти са било којим лидером неке од чланица ЕУ. У овом случају, за њих су посебно значајни сусрети и сарадња са владом земље чији се премијер и влада већ годинама активно залажу за прикључење земаља овог региона ЕУ.
Такав став Мађерске потврђен је и недавно на Палићу, где су Виктор Орбан и Александар Вучић присуствовали заједничкој седници влада Србије и Мађарске. Том приликом озваничено је и формирање Стратешког савета за сарадњу двеју земаља. Ово тело ће се, поред осталог, бавити и новим нафтоводом којим би Србија требало да се прикључи на руски нафтовод "Дружба" и тако надомести то што због санкција ЕУ од децембра 2022. не може да увози руску нафту преко хрватског нафтовода ЈАНАФ.
Прва држава коју је мађарски премијер посетио у оквиру своје посете државама Западног Балкана била је Албанија. На свом Фејсбук и Инстаграм налогу, Орбан је поделио снимке и фотографије током своје посете Албанији, где се 16. јуна састао са премијером те земље Едијем Рамом. Албум са фотографијама и снимцима назвао је "алабанско-мађарски врхунац". У објави је навео да се државе западног Балкана морају што је пре могуће прикључити Европској унији "ако желимо да живимо у мирној и развијеној Европи".
О Орбановој посети Црној Гори 16. и 17. јуна мало тога се зна. Локални медији су писали да је осим у Подгорици био и у Тивту, а оно што је познато јесте вест да се састао са председником Црне Горе Јаковом Милатовићем. Он је на свом Твитер налогу поделио заједничку фотографију са Орбаном уочи фудбалске утакмице између Црне Горе и Мађарске у оквиру квалификација за Европско првенство у фудбалу. "Пријатељски разговор са премијером Мађарске Виктором Орбаном" уочи фудбалске утакмице", написао је Милатовић уз фотографију.
Навео је да Црна Гора и Мађарска настављају да јачају билатералну сарадњу и сарадњу у оквиру НАТО-а као и да је "уверен да ће Црна Гора имати подршку Мађарске да буде наредна чланица ЕУ.
Након Албаније, Црне Горе и Србије, на Орбановој агенди најављена је Босна и Херцеговина (БиХ), за 22. јун. Председник Републике Српске, Милорад Додик је раније најавио да ће Орбан посетити Бања Луку, где ће имати састанке са политичким представницима тог ентитета.
Орбан се са Додиком сусрео и у Београду у априлу, током приказа војних способности Србије. Две владе одржавају блиске везе, па је тако мађарски премијер подржао Додика у септембру 2022. у кампањи за председника Републике Српске. Том приликом је овај ентитет у Босни и Херцеговини назвао "почасним суседом".
У новембру 2021. године Орбан је приватно посетио Додика у његовом родном селу Бакинци код Бања Луке. У децембру исте године мађарска влада се успротивила увођењу санкција Европске уније Милораду Додику, како је то предложила Немачка.
コメント