Једна од последица рата у Украјини је да су међународне организације постале претерано политизоване, што мађарска влада сматра изузетно опасним, рекао је министар спољних послова Петер Сијарто у обраћању Генералној скупштини Светске здравствене организације (СЗО) у Женеви.
Кризе се могу успешно решавати само ако су одговори професионални и засновани на здравом разуму, рекао је Сијарто. Како се наводи у саопштењу Министарства спољних послова, он је истакао да рат у Украјини представља „нову кризу, која би могла бити озбиљнија од скоро заборављене пандемије корона вируса“, што је резултирало огромним геополитичким променама, укључујући и политизацију међународних агенција.
„Једна од лекција које треба научити из година пандемије је да се борба против епидемија не сме сматрати идеолошким питањем. Да је Мађарска приступила пандемији на политичкој или идеолошкој основи, имали бисмо још неколико хиљада жртава. Уместо тога, користили смо фантастична достигнућа научника без обзира из ког географског правца су дошли, са Истока или са Запада. Мађарска је стога спровела најбржу и најуспешнију кампању вакцинације у Европској унији", истакао је он.
Што се тиче предстојећег председавања Мађарске ЕУ, министар је рекао да ће влада имати два приоритета у вези са здрављем. С обзиром да су кардиоваскуларни проблеми водећи узрок смртности у ЕУ, мађарско председништво ће припремити европску кардиоваскуларну стратегију и акциони план, предлажући „заједничку платформу за координацију клиничког тестирања и са већим нагласком на превенцији и рехабилитацији“, рекао је.
Такође је напоменуо да је број донација органа опао за 25 одсто због пандемије корона вируса и предложио да се припреми европска стратегија за трансплантацију.
Comments