Мађарска је посвећена подршци приступању Босне и Херцеговине Европској унији, јер би то било од користи за мир и просперитет у региону, што је само по себи важан фактор стабилности Западног Балкана, рекао је министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто на скупу представника мађарске и привреде БиХ.
Пред око 60 провредника из Мађарске и више од 30 из БиХ, окупљених у Будимпешти, Сијарто је поручио да ће влада наставити да подржава локална предузећа која желе да прошире своје пословање на Западни Балкан. Посебно је споменуо компаније из машинске, енергетске, пољопривредне и прехрамбене индустрије, које су „међу глобалним лидерима“ у својим секторима.
Сијарто је напоменуо да је годишња билатерална трговинска размена Мађарске и Босне и Херцеговине последњих година износила преко 500 милиона евра. Пољопривредни, машински, фармацеутски и хемијски сектори Мађарске остварују највећи део извоза у Босну и Херцеговину, док Мађарска углавном увози производе металске индустрије из те земље, додао је он. Влада ће, како је нагласио, наставити да подржава присуство мађарских компанија на сајмовима у Мостару и Тешњу.
Након разговора са Нермином Никшићем, премијером Босне и Херцеговине, Сијарто је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да је стабилност на Западном Балкану посебно важна у тешким временима. Политика Мађарске у вези са суседним државама је укорењена у сталном дијалогу и међусобном поштовању, приметио је он.
„Несумњиво смо међу реткима који могу да одрже дијалог са свим актерима унутрашње политике у Босни и Херцеговини. Мађарска даје предност комуникацији са државама Западног Балкана, а не причању о њима", рекао је Сијарто, очигледно алудирајући на често присутну супротну праксу у ЕУ.
Он истиче да су ти односи засновани на међусобном поштовању суверенитета и воље ових земаља. Мир и просперитет у Босни и Херцеговини су такође кључни за стабилност региона, па Мађарска стога подржава процес приступања БиХ унији, која је спора, рекао је он и подсетио да је Сарајево поднело захтев за чланство у ЕУ 2016. године, али да су преговори почели тек прошлог марта.
"Мађарска током свог председавања ЕУ ради на томе да се преговарачки оквир усвоји што је пре могуће, за шта ће бити потребно неколико законодавних мера у Босни и Херцеговини. Чим се то деси, Мађарска ће позвати Европску комисију да што пре одржи међувладину конференцију којом би се успоставио преговарачки оквир. Постоји шанса да би процес могао да отклони ту препреку ове године, до краја мађарског председавања ЕУ", рекао је Сијарто и додао да ће за те кораке бити потребна једногласна подршка свих држава чланица.
Према мађарском министру, политичари из неких држава чланица јавно говоре једно, а иза затворених врата друго, када је проширење ЕУ у питању. Мађарска је, у међувремену, спремна да обучава 50 службеника јавне управе у Босни и Херцеговини, „јер су интеграције ЕУ компликована ствар, за коју су потребни стручњаци“.
Сијарто је изразио саосећање са жртвама недавних поплава у Босни и Херцеговини и напоменуо да је Мађарска погођеном подручју послала помоћ у вредности од 25 милиона форинти, укључујући и пумпе за воду и шаторе.
„Али, знамо да је инфраструктура тешко оштећена, па сам уверио господина премијера да је Мађарска спремна да помогне у реконструкцији чим буду спремни планови и распоред“, рекао је Сијарто.
Министар националне економије Мађарске Мартон Нађ састао се у Будимпешти са замеником премијера БиХ Војином Мијатовићем, потпредседником Владе БиХ и министром за развој, пословање и индустрију. Како је саопштено, разговарано је о начинима оснаживања билатералних економских и финансијских веза, нарочито у области туризма и енергетике.
Билатерална Заједничка економска комисија састаће се крајем 2024. са фокусом на развој пословања, рекао је министар Нађ и истакао посвећеност Мађарске интеграцији земаља Западног Балкана. Додао је да би њихово приступање Европској унији могло да побољша конкурентност блока и да је економски раст у региону далеко изнад просека у еврозони.
Comments