Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је данас резолуцију о Сребреници са 84 гласа за, 19 против и 68 уздржаних гласова. Мађарска је била једина земља Европске уније која је гласала против и тако још једном показала да је највише напредовала на пољу суверенистичке политике, чак и у односу на ЕУ, каже историчар Саша Адамовић.
Представница Мађарске у Уједнињеним нацијама саопштила је данас да је гласала против резолуције о Сребреници. „Мађарска осуђује злочине и сматрамо да међународна заједница треба да буде јединствена у том смислу. Ми саосећамо са жртвама рата, њиховим породицама и са њиховом несрећом. Желимо да се изгради мир у региону Западног Балкана и ми ћемо будно пратити да се избегне ескалација било каквих тензија”, рекла је она.
"У том смислу поставља се питање да ли је нацрт резолуције фокусиран на одржавању стабилности у региону или прави даље поделе које ће да отворе старе ране. Мађарска није уверена да је ова резолуција инструментална у промовисању мира и стабилности у региону. Ми смо становишта да такве иницијативе треба да буду стављене на агенду генералне скупштине само ако не резултирају у директном и индиректном нарушавању мира и стабилности. Сви наши напори морају да се усмере на изградњи поверења а не на поделама”, рекла је она.
„Мађарска је због тога постала нека врста ’негативног’ примера са све друге државе тог блока, зато што је елита у Бриселу често доживљава као државу која на неки начин мора да буде кажњена због такве своје политике”, рекао је историчар Саша Адамовић за Танјуг. Истакао је и да се из тог разлога реч „орбанизација” употребљава као пежоративан израз у ЕУ.
„Ја сам увек говорио да би било добро да се 'орбанизација' заправо прошири на комплетну Европску унију, јер бисмо онда тај блок имали као озбиљан геополитички идентитет способан да артикулише сопствене интересе мимо интереса неких других сила, пре свега ту мислим на Америку”, каже овај историчар.
Он каже да зато Европска унија у овом тренутку „не показује довољну озбиљност да би постала толико атрактивна и да би привукла друге државе”.
Чланови Владе Србије су након гласања ГС УН о нацрту резолуције о Сребеници поручили да је Србија "видела ко су јој пријатељи" и да је "већи део света ипак био на страни истине и правде".
Comentarios