top of page

Мађарске плате на дну ЕУ лествице

Просечна годишња прилагођена зарада са пуним радним временом за запослене у ЕУ прошле године била је 33.500 евра, објавио је Еуростат. Где у ЕУ је највиша, а где најнижа просечна плата?



Ово је први пут, како наводе на сајту званичне европске статистике, да Еуростат објављује овај податак. Међу државама чланицама ЕУ, највећа просечна годишња прилагођена плата са пуним радним временом у 2021. забележена је у Луксембургу 72.200 евра, следе Данска (63.300 евра) и Ирска (50.300 евра).


Најмање плате имају у Бугарској (10.300 евра), Мађарској (12.600 евра) и Румунији (13.000 евра).


Овај податак обавезан је због Директиве о “плавој карти” која прописује употребу управо овог индикатора за одређивање просечне бруто годишње плате за сваку државу чланицу ЕУ, а циљ јој је да привуче висококвалификоване раднике у ЕУ под флексибилнијим условима. Плава карта је нека врста боравишне и радне дозволе намењена висококвалификованим грађанима ван ЕУ, а који желе да живе и раде у ЕУ.


Према овим подацима, већина земаља је испод ЕУ просека, а међу земљама у октружењу највеће просечне годишње плате имају у Словенији - 28.760 евра, док је у Хрватској просек 16.170 евра.

Comments


bottom of page