Мађарска нафтна компанија МОЛ представила је своју организациону јединицу са седиштем у Загребу, која ће се бавити "новим енергијама и оквиру делатности Истраживање и производња нафте и гаса", саопштили су из те компаније.
Нова организациона јединица, с посебним фокусом на смањење угљеничног остатка и иновативне иницијативе у области обновљиве енергије, бавиће се изазовима повезаним са одрживошћу. Како се истиче у саопштењу, она ће предводити бројне иницијативе усмерене на диверсификацију енергетског портфеља МОЛ Групе, циљеве за смањење емисија ЦО2 и метана, као и смањење утицаја на околину.
Међу кључним пројектима под окриљем нове организацијске јединице је и производња геотермалне енергије. Како се наводи, протеклих месеци МОЛ-у су додељене две лиценце за геотермална истраживања у Мађарској и две ИНИ у Хрватској.
Најављује се и пилот-пројект производње литијума, односно истраживање одрживе методе извлачења литијума из Пустафелдвара у Мађарској. МОЛ ће тестирати еколошки прихватљиво решење и користити подземну воду која се већ вади за производњу нафте. Након извлачења литијума, вода ће се поновно убризгавати кружним путем.
Један од пројеката је и прикупљање и складиштење угљеника. Складиштењем угљен-диоксида под земљом, МОЛ настоји да значајно смањи свој еколошки остатак, а група покреће студије изводљивости за неколико локација шриом Мађарске и Хрватске.
На крају, као један од пројеката у оквиру "Нискоугљичних и нових енергија" наводи се и смањење емисије метана. Путем напредних система надзора и контроле, фирма настоји да побољша оперативниу ефинасност уз смањење утицаја на околину, стоји у саопштењу.
Коментирајући покретање организацијске јединице "Нискоугљичних и нових енергија", извршни потпредседник Истраживања и производње нафте и гаса МОЛ Групе Мартон Жомбор, изјавио је да Група препознаје потребу за одрживим енергетским решењима, како би одговорила на изазове нашег времена.
Commentaires