Мађарско тужилаштво критиковало извештај ЕК о његовом лошем раду
- Glas Pešte
- Jul 25, 2024
- 2 min read
Годишњи извештај Европске комисије о владавини права у Мађарској садржи неколико неистина у вези са Јавним тужилаштвом, између којих је и политичко мешање у његов рад, саопштила је та институција у Будимпешти и категорички одбацила оптужбе, јавио је МТИ.

Европска комисија (ЕК) није искључила могућност примене услова за доделу кохезионих средстава Мађарској и на основу Закона о заштити суверенитета, рекао је днвнику "Непсава" Дидије Рејндерс, европски комесар за правосуђе“.
Јавно тужилаштво је, каже се у саопштењу, поступиао "професионално и непристрасно", а свака сумња у политичко мешање пријављена канцеларији биће "темељно истражена", саопштио је МТИ.
У вези са тврдњом опозиционог политичара Петера Мађара да је канцеларија политички пољуљана и да су истражни документи обрађени, у саопштењу се наводи да је канцеларија одлучила да прекине своју "широку и детаљну истрагу". Додало је да би било противуставно и неспојиво са независношћу Јавног тужилаштва да подиже оптужницу, а поступило је законито и коректно да то чини у спорним случајевима.
Такође, у саопштењу су примедбе ЕК у вези са хијерархијском структуром тужилаштва назване „нетачним и погрешним“, а у њему се наводе закључци Консултативног већа европских тужилаца и Венецијанске комисије који потврђују став да његова структура одражава владавину права.
Тужилаштво је „независно од извршне власти“, наводи се и додаје да Влада и министар правде нису били у позицији да дају упутства главном тужиоцу. У вези са наводним недостатком резултата против корупције на високом нивоу, у саопштењу се наводи да су у извештају ЕК цитирани налази ранијих годишњих извештаја о владавини права, а не нови подаци.
Неоснована је и тврдња из извештаја о високом степену корупције у јавном сектору, наводи се у саопштењу. У прошлогодишњем истраживању Евробарометра, 22 одсто мађарских испитаника рекло је да их корупција погађа у свакодневном животу, стављајући Мађарску на средину лествице држава чланица ЕУ, наводи се у саопштењу.
Comentários