top of page

Мигранти поново у околини српско-мађарске границе

Према анализи Института за истраживање миграција, повратак мигрантског таласа на српско-мађарску границу је почео, а као разлог се наводи чињеница да, према њиховим сазнањима, српска жандармерија више није присутна на том подручју. Подсећа се да је ранија акција српских власти довела до смањења броја илегалних прелазака границе, али да то више није случај.



Док је у првој недељи ове године откривен само један мигрант у покушају да илегално пређе границу, до краја јула је овај бро порастао на 249. Полиција је током прошле недеље предузела мере против 141 особе које су повредиле границу, саопштено је из Штаба националне полиције, уз напомену да је то највећи број у овој години.


Према статистици објављеној на интернет страници мађарске полиције, прошлог петка је ухапшено и враћено петоро странаца који су илегално боравили у земљи. У суботу је њихов број износио 25, а у недељу 33.


Током викенда је у унутрашњости земље ухапшено деветоро илегалних миграната, против којих је покренут поступак код имиграционе полиције. Против тројице осумњичених за трговину људима покренут је кривични поступак, наводи се у полицијском саопштењу.


У анализи Института за истраживање миграција понуђен је одговор на питање зашто је почетком године било далеко мање оваквих случајева него сада. "До прошлог октобра било је уобичајено да мигранти опседају граничну ограду између Мађарске и Србије, која штити шенгенску зону Европске уније. Драстично смањење броја миграната везано је за чињеницу да је од октобра 2023. границу штитила не само мађарска, већ и српска полиција", каже се у саопштењу.


Српска полиција и жандармерија су, подсећа се, крајем октобра прошле године спровеле координиране акције уклањања смештаја који су користили мигранти у близини границе.


"Од стране Београда је уследила промена правца, укључујући и размештање жандармерије обучене за обезбеђење масовних догађаја високог ризика, након што су контролу ирегуларних миграција у потпуности преузеле наоружане групе за кријумчарење људи, међу којима су и бивши авганистански талибани. Жандарми су демонтирали илегалне мигрантске кампове пронађене у трошним зградама и у шумама, а имигранти су превезени у прихватне станице које се налазе у јужним деловима земље. Раније се често дешавало да се мигранти, након што су пребацивани до отворених прихватних центара, враћају у гранични појас у року од 24 сата јавним превозом или таксијем. Од октобра су, међутим, српске власти спречиле повратак миграната", објашњавају из Института за истраживање миграција.


У борби против илегалних миграција органима реда Србије тренутно помажу и друге државе, укључујући и Мађарску, али странци углавном не служе на северу земље, већ на српско-северномакедонској граници, наводи се у том документу.


"Заокрет у управљању мигрантском кризом у Србији био је подстакнут, с једне стране, посебним захтевом ЕУ и неких њених чланица да се то учини. Од Србије која је кандидат за чланство у ЕУ и транзитна земља, унија је захтевала увођење мера за сузбијање ирегуларних миграција, чему и они пружају подршку. С друге стране, миграциона криза била је и међу темама кампање на парламентарним изборима крајем 2023. године, па су у то време илегални покушаји прелазака границе готово потпуно престали", подсећа се у анализи коју преноси и провладин дневник "Мађар немзет" и додаје да је повратак миграната на север Србије у току због тога што "српске жандармерије више нема на терену".


Илегални мигранти, како се наводи, и даље пристижу из земаља које их шаљу западнобалканском рутом, а аналитичари предвиђају да ће се "овај раније доказани крак који води ка Европској унији сигурно поново масовно користити". У прилог чињеници да западнобалканска рута наставља да игра значајну улогу у миграционим процесима ка Европској унији, говори и чињеница да имигранти уместо преко Мађарске, ка својим западноевропским дестинацијама обично иду преко Босне и Херцеговине, затим Хрватске и Словеније, пут Италије или Аустрије.


Будући да искуства из претходних година такође показују да се миграциони путеви мењају прилично динамично, треба очекивати да ће српско-мађарска граница поново бити актуелна међу мигрантима, закључују истраживачи мађарског Института за истраживање миграција.

Comments


bottom of page