Наставак сарадње са Русијом у стратешким областима
- Glas Pešte
- Sep 23, 2022
- 2 min read
Овонедељна Генерална скупштина УН понудила је најбољу прилику за почетак мировних преговора у вези са Украјином и Русијом, али такви разговори до сада нису покренути и мало је вероватно да ће се одржати, рекао је Петер Сијарто у Њујорку, након што је разговарао са својим руским колегом Лавровом.

Мађарски шеф дипломатије разговарао је на маргинама Генералне скупштине УН са Сергејем Лавровом, коме је поручио да ће се Мађарска као сусед Украјине брзо и крајње озбиљно суочити са свим последицама рата. Он је као навео примере навео галопирајућу инфлацију и велики прилив избеглица.
"Једино решење за све ове проблеме био би мир, а Мађарска жели мир што пре, за шта су потребни преговори и дијалог", рекао је Сијарто, који је био једини министар спољних послова ЕУ који се састао са шефом руске дипломатије.
„Наравно, могуће је да ће сада код куће углавном опозициони посланици или опозициони новинари постављати питање зашто сам разговарао са Сергејем Лавровом, али мислим да мир неће бити постигнут без дијалога. Ако у наредном периоду не буде преговора о миру, свет ће се суочити са још озбиљнијим последицама које би било добро спречити“, рекао је он.
Говорећи о енергетској кризи, мађарски министар је упозорио да без руских енергената мађарска привреда неће моћи да функционише, људи неће моћи да греју своје домове, да користе топлу воду, па чак ни да кувају.
„Ова чињеница вам се може допасти или не свиђати, али то је и даље чињеница, физички закон. Инфраструктура у централној Европи налаже да Русија има изузетно важну улогу у коришћењу нафте и гаса", подвукао је он.
Сијарто каже да Гаспром наставља да испоручује гас Мађарској без икаквих сметњи и да свакодневно испоручује додатних 5,8 милиона кубних метара, захваљујући договору о обиму изнад уговореног. Као резултат тога, рекао је он, капацитет складишта гаса у Мађарској сада је близу 41 одсто годишње потрошње, док је европски просек само 23 одсто.
Сијарто се осврнуо и на нуклеарну сарадњу и нагласио да би пуштање у рад нових реакторских јединица у електрани Пакш 2030. године, омогућило Мађарској да се делимично одвоји од неизвесности и повећања цена које тренутно карактеришу међународно енергетско тржиште.
Министар је поздравио чињеницу да је на основу претходних уговора из Русије стигла нова пошиљка горива за нуклеарну електрану Пакш, донекле заобилазним путем преко северне и западне Европе, тако да је рад реактора загарантован за наредни период.
コメント