Генерални секретар НАТО-а поручио је да ће први пут после четири године сазвати Комитет НАТО-Украјина. Одлука је донета упркос томе што је Мађарска не подржава. Петер Сијарто, мађарски министар спољних послова, каже да је притисак на владу огроман.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је да ће сазвати састанак на високом нивоу Комитета те војне организације за сарадњу са Украјином и то следећег месеца, упркос приговорима Мађарске, преноси АБЦ Њуз. Министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да је мађарска влада под огромним притиском, како би дозволила напредовање Украјине у приближавању НАТО-у, преноси Индекс. Он је навео да се права националних заједница, укључујући мађарску мањину, континуирано ограничавају у суседној земљи од 2015. Поред тога, мађарска влада тврди да закон о језику који је усвојен 2017. спречава њену етничку мањину у Закарпатју да учи мађарски.
„Имам мандат да сазовем састанак. Што се тиче питања која је Мађарска покренула, због тога неко време нисам сазивао скуп Комитета НАТО-украјина, али сада ћу наставити то да чиним", рекао је Столтенберг и прецизирао да ће састанак бити одржан током скупа министара спољних послова чланица НАТО-а у Бриселу, 4-5. априла. Додао је да то неће бити "једнократан догађај" и да ће се разговарати о забринутостима Мађарске.
Заменик министра спољних послова Мађарске Левенте Мађар састао се у Будимпешти са бившим украјинским министром спољних послова Павлом Климкином, на разговорима о односима двеју земаља, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
Везе између Мађарске и Украјине оптерећене су озбиљним споровима око права мађарске мањине, рекао је Мађар и додао да су он и Климкин разговарали о корацима које би две земље могле да предузму сада и у блиској будућности да би билатералне односе на политичком нивоу вратили на здраве основе, на којима су били пре једне деценије.
„Закључили смо да нема непремостивих препрека које то спречавају“, рекао је Мађар. Две земље морају да реше питања око ситуације закарпатских Мађара, „и верујемо да постоје све шансе да се постигне“, додао је он.
Мађар је рекао да ће почетком следећег месеца посетити Кијев ради разговора са партнерима за које очекује да ће предузети кораке у вези са овим питањем. Разговараће се и о хуманитарној помоћи коју Мађарска пружа Украјини.
„Истражићемо како можемо да продубимо и проширимо ову активност у интересу ублажавања последица разорног рата и смањења патње народа", рекао је Мађар.
Comments