top of page

НАТО ускраћује Мађарској поверљиве информације?

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг посетио је средином прошле недеље Мађарску како би са премијером Виктором Орбаном разговарао о спорним питањима између Мађарске и западне војне алијансе. Међутим, лојалност Мађарске савезу остаје под знаком питања, пишу мађарски медији.



Према Телексу, чешки извор упознат са Столтенберговом агендом рекао је за VSquare да су на столу током посете генералног секретара Будимпешти, две теме биле кључне. Једна је укидање мађарског "чврстог вета" на кандидатуру бившег холандског премијера Марка Рутеа за генералног секретара НАТО-а, док се друга односила на осигурање да Орбан неће блокирати најновији пакет помоћи северноатлантског савеза Украјини, који би требало да буде договорен на самиту алијансе у Вашингтону, у јулу месецу.


Телекс пише да су сумње руководства НАТО-а у оданост мађарског руководства довеле до ограничења дељења информација са Будимпештом, посебно обавештајних. Званичник НАТО-а у Бриселу рекао је за VSquare да то значи да Мађарска прима мање информација од својих савезника на билатералном нивоу. Поред тога, због Мађарске се мање информација дели између држава чланица кроз централне НАТО канале.


„Проблем је у томе што последице осећају сви, јер чланови деле мање осетљиве обавештајне информације преко централних канала алијансе, знајући да је Мађарска међу примаоцима“, рекао је званичник, који је говорио анонимно.


Извор је навео и да се, уместо досадашње праксе, обавештајне информације сада деле у друге групе у којима Мађарска није присутна. Мађарски званичници углавном не знају за ове групе и да нису позвани. Штавише, не скривају се само информације везане за војску.


„Чак и ако верујемо њиховим вишим обавештајним официрима, на крају, ако поделимо информације са њима, то може завршити у извештајима који стигну до стола премијера Орбана. Наш проблем је у политичком руководству земље“, рекао је бивши заменик шефа цивилне обавештајне агенције једне земље ЕУ, објашњавајући праксу искључивања мађарске стране.


Словачки Истраживачки центар "Јан Куциак" саопштио је да су савезници такође ограничили размену обавештајних података са Словачком откако се влада Роберта Фица вратила на власт прошле године.


Виктор Орбан је на конференцији за новинаре после састанка са Столтенбергом обећао да Мађарска неће блокирати одлуке о Украјини које подржавају све друге земље чланице.

Comments


bottom of page