top of page

Негативне реакције на извештај ПССЕ

Жолт Немет, шеф мађарске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе и члан делегације Лоринц Нача, у заједничком саопштењу су навели да је левичарска већина у скупштини, подржана од мађарских левичарских представника, усвојила извештај о Мађарској, који су оценили као „пристрасну, политичку оптужницу, прожету чињеничним грешкама“.



Извештај, истичу они, има за циљ да "натера Мађарску да укине свој закон о заштити деце, у супротности је са циљевима СЕ и омета дијалог заснован на међусобном поштовању“, нагласили су потписници.


Парламентарна скупштина Савета Европе (ПССЕ) у среду је изгласала да се Мађарска стави под пуну процедуру надгледања, наводећи као разлог нерешена питања у вези са владавином права и стањем демократије. У извештају се наводи се да су нека питања „углавном остала нерешена“.


Такође се наводи да је још десет земаља чланица СЕ — Албанија, Јерменија, Азербејџан, Босна и Херцеговина, Грузија, Молдавија, Пољска, Србија, Турска и Украјина - такође под пуним надзором, што укључује редовне посете известилаца ПССЕ-а, дијалог са националним властима и периодичне процене колико држава чланица поштује своје и обавезе према Савету Европе.


ПССЕ је саопштила да „широко распрострањена употреба кардиналних закона, за које је потребна двотрећинска већина, озбиљно ограничава политички плурализам, који је обележје демократског система“. Додаје се да тренутни изборни систем „не осигурава једнаке услове за фер изборе“. Скупштина је такође изразила забринутост због тога што Мађарска користи посебан правни поредак од 2020. године и навела да он „омогућава проглашење стања опште опасности“.


Скупштина је истовремено прихватила 17 амандмана које је мађарска влада објавила прошлог месеца, а чији је циљ побољшање рада демократских институција, повећање транспарентности и строжија правила о сукобу интереса, и затражила од мађарских власти да затраже став од релевантног СЕ стручњака.

コメント


bottom of page