top of page

Нове тензије у мађарско-пољским односима

Недавно именовани начелник Генералштаба мађарских Оружаних снага, генерал-потпуковник Габор Боронди, изазвао је додатну напетост у ионако нарушеним односима Будимпеште и Варшаве, када је изнео свој став о улози Пољске и запада у избијању Другог светског рата.



Боронди је у једном интервјуу рекао да је Други светски рат избио зато што западни савезници и Пољска нису спречили да сукоб из 1939. године ескалира у светски, након што је Немачка извршила инвазију на Пољску. Тај сукоб је почео као локални, али није заустављен мировним процесом и претворио се у светски рат, рекао је Боронди.


Његове речи одмах су изазвале реакције званичне Варшаве, а пољски амбасадор у Будимпешти Себастијан Кециек рекао је да је шокиран Борондијевом изјавом о Пољској. „Ове речи, које би се могле протумачити као оптуживање моје земље за саучесништво и ескалацију глобалног сукоба, за нас представљају неприхватљиво искривљавање историје и не треба их изговарати, посебно од стране представника блиског савезника“, додао је.


Председница Мађарске Каталин Новак покушала је да ублажи напетост, рекавши да „историјске расправе и тумачења треба препустити историчарима“, али изгледа да то није било довољно. Амбасадор Кециек је објаву Новакове на друштвеној мрежи прокоментарисао речима: „Госпођо председнице, једна реченица, чак и реч, би била довољна“, што заправо значи да његова земља захтева извињење.


Како је објавила агенција МТИ, начелник Генералштаба и амбасадор Пољске у Мађарској су потом, приликом састанка за који медији у Будимпешти верују да је био инициран из врха владе, "заједничком потврдили важност сарадње двеју пријатељских земаља и савезница у НАТО-у". Боронди се, наиме, састао са Кецијеком и пољским аташеом за одбрану, пуковником Славомиром Мнитовским у његовој канцеларији, навело је у свом саопштењу Министарства одбране. Током разговора, они су потврдили значај "дугогодишњих блиских односа и солидарности Мађарске и Пољске" и истакли важност њихове припадности истом савезу, као и заједничких циљева и сарадње.


Генерал Боронди је у свом саопштењу истакао да "јачање сарадње унутар НАТО-а остаје приоритет" и изразио своју посвећеност изградњи веза са Пољском, али се није извинио. У заједничкој изјави коју је објавио МТИ, таква могућност се и не спомиње. Генерал је само рекао да не жели да доводи у питање чињеницу да је Пољска претрпела највеће губитке и бол током Другог светског рата.


Пољска и Мађарска су већ дуги низ деценија пријатељске земље и ни једна ни друга страна нису пропуштале прилику да нагласе како у својој историји никада нису имале ближег савезника. Међутим, нагло захлађење у њиховим односима наступило је после избијања рата у Украјини. Варшава, наиме, не дели ставове Будимпеште о овом сукобу и, за разлику од ње, залаже се за оштре санкције Европске уније према Русији и испоруку оружја влади у Кијеву. Одбијање владе Виктора Орбана да подржи такву политику, довело је и до застоја у раду Вишеградске групе, чије су чланице и ове две земље, поред Словачке и Чешке.

Comments


bottom of page