top of page

Орбан поставља Новакову на чело државе

Мађарски премијер Виктор Орбан саопштио је да је његова странка Фидес одлучила да предложи парламенту и именује његову блиску сарадницу и министарку за породицу Kаталин Новак за нову председницу Мађарске.



Други мандат садашњем председнику Адеру истиче у мају 2022, а он према Уставу нема право да обавља ту функцију и у трећем мандату. Иначе, гласање у Мађарском парламенту требало би да буде формалност, јер је Фидес странка која има убедљиву посланичку већину. Избором у парламенту, Kаталин Новак постаће прва жена на челу државе, у историји Мађарске.


Западни медији кажу за Kатлин, да се "појавила ниоткуд", али је постала истакнута политичарка и блиска сарадница Виктора Орбана. Интересантно је да је она "престигла" неколико жена које су означаване као "звезде Фидеса" попут актуелне министарке правосуђа Јудит Варге или Илдико Гал, која је иначе била седам година посланица у Европском паралменту, а онда је напустила политику.


За разлику од њих, Kаталин Новак је свој политички успон започела пре три године, када је постала шефица кабинета Золтана Балога, бившег министра у Орбановој влади, који је политику напустио 2018. због неслагања са премијером и постао калвинистички пастор. Верује се да је на Kаталин Новак Орбану скренуо пажњу сам Балог, као на једног од четири могућа кандидата за министра за породична питања и омладину. Орбан је инсистирао да то буде жена и Kаталин је једина одговарала том услову.


Она је иначе мајка троје деце, а с обзиром на то да Орбан фаворизује вишечлане породице, то је свакако био важан моменат у њеној каријери. Управо она је, како се тврди, најзаслужнија за повећање наталитета у Мађарској и увођење подстицајних мера.


Прилично брзо је постала потпреседница Фидеса. Kритике опозиције на рачун Новакове биле су посебно оштре након говора који је одржала прошле године у Kапошвару. Она је тада изјавила да влада чврсто стоји иза вредности брака „јер постоји опасност да, док се неки боре за права мале мањине, ми заборавимо на већину".


Посебно се истицала изјавама да "свако дете има право да има оца и мајку" и да су "свакој породици потребни жена и мушкарац и само жена и мушкарац". Ове изјаве веома се узнемириле онај део мађарске јавности који није наклоњен Фидесу, а посебно жене које су разведене или остављене од својих мужева и партнера. О истополним браковима није хтела да дискутује, а посебно је била против тога да нетрадиционалне породице које се састоје од две жене или два мушкарца усвајају децу, због чега је наишла на удар опозиције.


Њене идеје касније су уткане и у нови Орбанов устав који каже да: „Мађарска штити институцију брака као заједницу мушкарца и жене, успостављену добровољном одлуком и породицу као основу опстанка нације".


За њу противници кажу да је жена натпросечне интелигенције која је студирала не само у Мађарској, него се усваршавала и на престижним образовним институцијама у Европи и САД-у и да је "јако чудно да, кад неко има такво широко образовање има такве ставове". Замерали су јој изјаве попут оне да „постоје земље у којима је женама забрањено да носе сукње" и где се „мајке и очеви не могу звати мајкама и очевима".


Упркос свему, мађарски политички аналитичари сматрају да она није хомофоб него привржен партијски функционер и да се од већине својих колега из Фидеса разликује по свом високом образовању.

Comentarios


bottom of page