Усвајање новог европског пакта о конкурентности је кључни циљ мађарског председавања ЕУ, рекао је Јанош Бока, министар за послове Европске уније, на међупарламентарној конференцији о скупштинском надзору заједничке спољне и безбедносне политике (ЗСБП) и заједничке безбедносне и одбрамбена политике (ЦСДП).
![](https://static.wixstatic.com/media/f5764b_f8f94e2bd94d4f5f84c8e1d47e31b454~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/f5764b_f8f94e2bd94d4f5f84c8e1d47e31b454~mv2.jpg)
Министар је нагласио да пакт може да обнови економију ЕУ и стави Европу на стабилан пут раста подржавањем малих и средњих предузећа, промовисањем зелене и дигиталне транзиције, међународне трговине и сарадње и обезбеђивањем стабилности и одрживости радних места.
Јанош Бока је позвао на расправу о извештају о европској конкурентности и на заједнички став и акцију у складу са тим. Нагласио је да ће мађарско председавање такође радити на јачању европске одбрамбене политике, јер Европа треба да значајно унапреди своје одбрамбене способности, међународни одговор на кризе и капацитете.
Поред савеза и сарадње у одбрамбеној политици, ЕУ мора да игра већу улогу у гарантовању сопствене безбедности, где је то могуће са савезницима и партнерима, али и сама ако је потребно. Украјину је описао као посебан случај у смислу да, поред процеса придруживања, ЕУ пружа широку и комплексну подршку Украјини у њеној борби против руске агресије. Он је назначио да ће мађарско председништво бити укључено у брзо решавање сродних питања, укључујући и убрзање предложеног зајма Украјини.
Како је рекао, Мађарска спроводи највећи програм хуманитарне помоћи у својој историји, прихвативши преко 1,4 милиона украјинских избеглица од избијања рата.
Министар је истакао значај приступања региона Западног Балкана ЕУ и рекао да је позвао саветнике премијера заинтересованих земаља у понедељак увече на састанак у Сегедину, на којем ће се разговарати о могућностима сарадње са регионом. Према речима Јаноша Боке, мађарско председништво ће посебну пажњу посветити и миграцијама, заштити спољних граница и обезбеђивању неопходних ресурса ЕУ.
Говорећи о погоршању безбедности Европе у протеклој деценији, Јанош Латорцаи, потпредседник Народне скупштине, истакао је да рат у Украјини, масовне илегалне миграције, међународни тероризам, организовани криминал и пиратерија у међународним водама представљају претњу Европи. Он је поздравио чињеницу да су европске земље значајно повећале издатке за одбрану, али је рекао да то може бити ефикасно само у средњем року ако буде праћено индустријским развојем и повећањем производних капацитета.
Осврћући се на садашњи мандат ЕУ, комесар за суседство и проширење Оливер Вархељи подсетио је да су Украјина, Молдавија, Косово и Грузија поднели захтеве за чланство у ЕУ, док су Украјина, Молдавија, Грузија и Босна и Херцеговина добиле статус кандидата. Лидери ЕУ одлучили су да отворе приступне преговоре са Албанијом, Северном Македонијом, Украјином, Молдавијом и Босном и Херцеговином и договорили се да обнове приступне преговоре са Црном Гором и Србијом.
Comments