Петар Текелија (27. јануар 1720, Арад - 1792, Новомиргород) био је руски официр српског порекла, који je достигао највиши војни чин међу Србима који су се током 18. века из Хабзбуршке монархије одселили у Руско царство.
Своју завидну војну каријеру Петар Текелија изградио је учествујући као официр у многобројним ратовима и војним интервенцијама које је Русија водила у другој половини 18. века као што су Седмогодишњи рат, тзв. Пољска кампања (1764—1768), Руско-турски ратови (1768—1774. и 1787—1791) и ликвидација аутономије Запорошке Сечи (1775). У руској историографији остао је запамћен најпре као ликвидатор Запорошке Сечи.
Постоји неколико теорија о пореклу породице Текелија. Најстарија верзија је она коју је приказао један Текелија — Сава Текелија, у склопу биографије свога стрица, руског генерала Петра Текелије, публиковане у Летопису Матице српске. Сава наводи да су Текелије пореклом из Србије, где су држали Текију и околна места, а да су се у Угарску доселили много пре Велике сеобе Срба 1690. године.
Алекса Ивић je, у својој необјављеној збирци о породици Текелија изнео тврдњу да су Текелије пореклом са Чепелског острва из села Тукуље (мађ.Tőkől), недалеко од Будима. Како је у то време била уобичајена појава да се племићки предикат, назив спахилука или родног места узима као породично презиме, Ивић сматра да су слично поступили и Поповић-Текелије. Ову Ивићеву тезу прихватио је и Јован Радонић.
Вељко Петровић сматра да је ова властелинска породица из Текије на Дунаву (код Кладова) и да је пре 1690. године дошла у Угарску и населила се у Тукуље на Чепелском острву код Пеште. Петровић такође сматра да је презиме Поповић настало у време емиграције.
Најновију тезу, узевши језичку норму као основу, изнео је Владан Гавриловић, по којој су Текелије у Србији, која је тада била под Турцима, вероватно држали поседе у близини неких текија (дервишког коначишта). Постоји још једна верзија, историчара Володимира Миљчева, који у биографији Петра Текелије каже да је презиме Текелија некада било надимак који је касније прихваћен као презиме и да у њему треба тражити турско порекло (тур. teckeli – дарежљив, великодушан човек). Постојање још једног дела презимена — Поповић, сведочи о пореклу из свештеничке породице.
Што се тиче изговора и ћириличног писања презимена Текелија, такође постоје различите тезе. Сава Текелија није увек био доследан у писању свог презимена. Постоје и у аустријским документима различити облици писања презимена Текелија (Tekeli, Тeckely, Thekely, Tekely, Tőkőly, Tőckőli). На оволико начина писања истог презимена наилази се због различитих писара који су писали документе, а ти писари нису били Срби, те су записивали презиме Текелија онако како су веровали да је исправно.
Јован Поповић Текелија је родоначелник ове знамените породице, који је у историји остао упамћен пре свега због своје улоге у бици код Сенте 1697. године.
(Наставак следи)
Текст је део пројекта Гласа Пеште, који суфинансира Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе са верским заједницама АП Војводине.
Comments