Лидер мађарске опозиције Петер Мађар, након захтева власти у Будимпешти да му се укине имунитет у Европском парламенту (ЕП), каже да би био „више него срећан“ да лично затражи од ЕП да то учини, под условом да се мађарска влада придружи Европском јавном тужилаштву (ЕППО).
На конференцији за новинаре коју је одржао заједно са лидером Европске народне партије Манфредом Вебером у Стразбуру, Мађар је рекао да верује да је премијеру Виктору Орбану дао "великодушну понуду" када је предложио да му ЕП укине имунитет ако Орбан наложи својим посланицима да одобре закон о придруживању Мађарске ЕППО-у.
Упитан о истражном поступку који је у Мађарској покренут против Мађара, Вебер је рекао да га је контактирао "тим Виктора Орбана" у вези са овим случајем, додајући да "владавина права управо значи да се такве ствари не политизују, нити да о њима разговарају политички лидери".
„Посао ЈУРИ комитета је да донесе процену. Дакле, они који желе да политизују ове ствари очигледно имају на уму друге интересе“, рекао је Вебер.
Главни тужилац Мађарске Петер Полт затражио је недавно од руководства ЕП да укине имунитет од кривичног гоњења посланику Петеру Мађару. Тужилац је као разлог за ову меру навео крађу мобилног телефона, вредног око 300 евра. Петер Мађар је, наиме, у ноћном клубу у Будимпешти 21. јуна ове године ступио у бурну расправу са њему непознатим гостом који га је, према извештају полиције, снимао како игра са једном женом. Након свађе је госту који га је снимао отео из руке телефон, због чега га је припадник обезбеђења извео из клуба. Према наводима тужилаштва, Мађар је отишао до обале Дунава где је „бацио предмет црне боје” у воду.
Лидер опозиције је касније, на саслушању, признао да је узео мушкарцу мобилни телефон, али не и да га је бацио у реку.
„Овакво понашање може да представља кривично дело крађе. Телефон, вредан више од 100.000 форинти (нешто мање од 300 евра), враћен је власнику у функционалном стању након што је полиција интервенисала“, наводи се у саопштењу Тужилаштва.
Две недеље пре тога одржани су избори за ЕП, на којима је опозициона странка Тиса завршила на другом месту, иза Орбанове партије Фидес, освојивши скоро 30 одсто гласова. Број његових присталица је, према недавно објављеном истраживању јавности, од тада порастао за 9 процентних поена, што је само пет одсто мање од рејтинга Фидеса.
Манфред Вебер је, осврћући се на обраћање Виктора Орбана на пленарној седници Европског парламента, на истој конференцији за новинаре рекао да је то „одличан тренутак за разговор о Европи и унутрашњој ситуацији у Мађарској“. Он сматра да је Мађарска "снажна земља унутар Европске уније", а Мађари "прави Европљани" који могу да рачунају на европску солидарност.
Мађарска, према његовим речима, заслужује да има снажан глас на европском нивоу и да има реалан утицај на заступање мађарских интереса у блоку.
„Због тога су Петар Мађар и партија Тиса сада уграђени у породицу ЕПП. Тако је снага Мађарске, глас Мађарске, присутна са Петером Мађаром, са пријатељима из Тисине партије, који раде велики посао да остваре мађарске интересе. А ако упоредим ово са Виктором Орбаном, онда морам да кажем да нико не жели да се појави у Будимпешти, нико не жели да иде тамо", рекао је Вебер, алудирајући на избегавања европских функционера да састанке одржавају у Будимпешти, током њеног актуелног председавања Европском унијом (ЕУ).
Вебер је притом навео да су 2011. године, приликом претходног председавања Мађарске, у Будимпешти била одржана 44 састанка на високом нивоу, али да „данас нико не жели да иде у Будимпешту". То, по њему, показује да мађарска влада данас "не даје резултате у доношењу снажног мађарског гласа за европски преговарачки сто“.
Вебер замера Орбану што себе јавно назива лидером десног центра, пребацујући му што "има националистичке савезнике који су против Европе". Он подсећа да Орбан није победио на изборима за ЕП, пошто Фидес има само 10 представника у том телу.
Корупција је, сматра Вебер, "свакодневни проблем" у Мађарској и подсећа да је 400.000 Мађара последњих година напустило земљу због корупције и да су хиљаде наставника дале отказ због лоших услова рада.
Фидес је пре неколико година напустио Европску народну партију, након што је постало извесно да би странка Виктора Орбана могла да буде искључена из те групације у ЕП због политике коју Вебер и његови истомишљеници сматрају крајње десничарском.
У међувремену, ЕПП-у је средином ове године приступила странка Тиса, Петера Мађара, након успеха које је постигла на изборима за ЕП.
Comments