Све већи утицај мађарског премијера Виктора Орбана у конзервативним круговима САД, посебно међу савезницима бившег председника Доналда Трампа, подиже узбуну међу републиканским стручњацима за спољну политику, наводи се у чланку брисерског листа "Политико".
Како се наводи, у октобру 2022, конференција коју је спонзорисао Институт за конзервативно партнерство (ЦПИ) довела је Орбановог министра спољних послова Петера Сијарта у САД, где је изнео проруски став о украјинском сукобу. "Присутнима, укључујући стратеге ГОП-а и политичке званичнике, уручени су памфлети који промовишу руска гледишта, позивајући САД да смање помоћ Украјини и вршећи притисак на украјинског председника Зеленског да преговара о миру".
Лист истиче да Орбанова тактика попуњава празнину коју је оставио Трампов претходни однос са руским председником Владимиром Путином. Неспособан да одржи отворену везу са Путином због рата у Украјини, чини се да се Трамп сада слаже са Орбаном, који га је посетио два пута ове године.
Орбанов утицај се, како се наводи, не осећа само кроз политичке састанке, већ и кроз мрежу америчких конзервативних истраживачких центара, као што је The Heritage Foundation и других иницијатива које, како заступају геополитичке интересе Мађарске.
"Све веће присуство мађарског премијера у круговима конзервативне политике САД није ограничено само на спољну политику. Финансирање америчких истраживачких центара од стране његове владе, партнерство са конзервативним групама и конференције о темама као што су миграције и верске вредности, често се окрећу проруским наративима. Ови потези забрињавају традиционалне републиканске званичнике, који Орбаново повезивање с Русијом виде као претњу националној безбедности САД и западним савезима попут НАТО-а. Истовремено су се продубиле Орбанове везе са ауторитарним режимима, укључујући и Русију и Кину. Пекинг је постао највећи инвеститор у Мађарској 2023. године, што је изазвало даљу контролу америчких лидера, укључујући лидера мањине у Сенату Мича Меконела, који је осудио ширење односа Мађарске са супротстављеним државама", пише "Политико".
Мађарска влада је покушала да ублажи свој проруски и прокинески имиџ повезујући се са конзервативним струјама у САД, примећује пист. Међутим, критичари указују на скривене мотиве мађарског лидера, оптужујући га да користи ове савезе за промовисање проруског става своје земље, наводи се даље у чланку.
"Упркос тврдњама мађарских званичника који поричу ширење руске пропаганде, програми које организују амерички истраживачки центри уз Орбанову подршку често укључују разговоре о окончању војне подршке Украјини, гурајући наратив који многи стручњаци сматрају усклађеним са руским интересима. Партнерство Дунавског института и споменуте фондације са мађарским Дунавским институтом је један пример проширеног утицаја Мађарске. Тај труст мозгова је наводно омогућио разговоре о смањењу америчког ангажмана у Украјини, што је изазвало забринутост због страног мешања у креирање политике ГОП. Сам Трамп, упркос томе што је дистанцирао своју кампању од конкретних планова као што је Херитиџов пројекат 2025, наставља да хвали мађарског премијера, наглашавајући његову важност као глобалне конзервативне личности. Овај однос има импликације на спољну политику САД, посебно ако се Трамп врати у Белу кућу 2025. године, при чему ће Орбан играти значајну улогу у обликовању његовог погледа на свет. На крају крајева, Орбаново прихватање хришћанских конзервативних вредности у његовим порукама служи да га привуче америчкој десници, док његова влада има користи од значајних финансијских веза са Кином и Русијом. Критичари виде Орбана као лукавог лобисту, који користи свој наводно нелиберални модел да унапреди своје геополитичке циљеве, истовремено поткопавајући западне савезе. Док Орбан наставља да негује своје везе са покретом МАГА, многи у спољнополитичком естаблишменту ГОП страхују од дугорочних последица овог утицаја на глобални положај и безбедност САД", закључује "Политико".
Comments