Помен жртвама хрватске војно-полицијске акције „Олуја” биће одржан 5. августа 2020. у 11 сати, у цркви Светог Марка у Београду, као и у многим местима широм Србије, најавио је данас Комесаријат за избеглице и миграције.
У саопштењу се наводи да је то „дан за сећање и тугу, за парастосе и паљење свећа и туговање за више од 1.700 погинулих и несталих, од којих се за 770 ни дан данас не зна шта се са њима десило и где им је гроб”.
Додаје се да упркос томе што Срби у Хрватској данас имају и своје представнике у Влади и Сабору, још има отворених питања, није обновљена уништена имовина и нити враћено одузето пољопривредно земљиште српским власницима.
Како се наводи, Хрватска није спровела ни Уставни закон о правима националних мањина којим се Србима гарантује пропорционална заступљеност и запошљавање у органима државне управе, полицији, правосуђу и другим јавним институцијама, нису исплаћене пензије.
„И после четврт века, није се много одмакло у успостављању климе поверења пре свега због чињенице да се Србима протераним из Хрватске ни после толико година не признају њихова имовинска и друга права, а онај мали број њих који се вратио, живи у атмосфери националне нетрпељивости”, истакао је Комесаријат.
Комесаријат за избеглице и миграције захвалио је донаторима и међународним организацијама на средствима за стамбено збрињавање избеглица, али напомиње да се не смеју заборавити нерешена отворена питања која отежавају трајна решења за избегличку популацију, као и потребе више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
„Република Србија сматра да наставак активности на спровођењу анекса Е и Г Споразума о сукцесији има висок приоритет, као и остале активности које воде решавању избегличких проблема. У том смислу очекујемо даљу подршку међународне заједнице”, наводи се у саопштењу.
Подсећа се да је у Србији збринуто током акције „Олуја” 250.000 избеглица из Книна и других места, односно током ратова '90-тих скоро 618.000 Срба из Хрватске и БиХ, и више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије 1999.
Србија је најпре прихватила више од 60.000 људи у 700 колективних центара, који су данас сви осим једног затворени, да би током година стамбено збринула 22.330 породица и економски оснажила додатних 21.000 породица, из буџета државе и донаторских средстава, наводи се у саопштењу Комесаријата.
Кроз Регионални стамбени програм, до сада је у Србији збринуто више од 5.000 породица, завршене су зграде у 33 локалне самоуправе а градилишта су отворена у још 20 општина и градова, саопштио је Комесаријат.
„Усељен је 1.361 стан, додељено 1.865 пакета грађевинског материјала, изграђено 290 монтажних кућа и купљена 1.344 сеоска домаћинства за избеглице из БиХ и Хрватске”, наводи се у саопштењу.
Comentários