У првих десет дана октобра у Србији је пописано више од 2,1 милиона грађана, истичу представници Републичког завода за статистику, који наводе да попис становништва, станова и домаћинстава тече по плану и без неправилности на терену.
Да би даљи рад и прикупљање података били лакши и једноставнији, руководства Републичког завода за статистику и Поште Србије договорили су се да у прикупљању података на терену у својству пописивача учествују и запослени у Пошти. Ова сарадња, како је истакнуто, врло је значајна и заснована је на искуству и познавању територијалне покривености оних који раде у Пошти Србије. Попис ће олакшати њихово познавање локалних околности у местима где живе и раде и посебно у удаљеним и теже приступачним насељима и селима.
Иначе, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог покренуло је јуче и акцију „Сви ми заједно чинимо Србију”, чији је циљ охрабривање националних мањина да учествују у попису становништва и слободно се изјасне о својој националној припадности. У овом министарству објашњавају да значај активног учешћа на попису и слободног изјашњавања националне припадности припадника мањинских заједница доприноси очувању и развијању сопственог идентитета и у великој мери утиче на квалитет подршке и политика креираних на државном нивоу, а које за циљ имају унапређење положаја припадника националних мањина. Ову кампању спроводе министарство и 23 савета националних мањина, а припремљени су ТВ и радијски спотови, постери и лифлети на језицима у употреби за све мањине у Србији. Када се нађу у недоумици, истичу у Републичком заводу за статистику, грађани се обрате оператерима у инфо-центру 0800 444 005 – пре свега их занима шта да учине ако код куће не буде никога када пописивач дође. Питају и да ли су у обавези да покажу лична документа, како ће бити пописани чланови домаћинства који су на школовању или раду у другом месту, ко даје податке за чланове породице који живе у иностранству...
– Уколико пописивач никога не затекне код куће, доћи ће поново у неком другом термину, а ако и тада не затекне никога оставиће писано обавештење о свом доласку и информацију да грађани позивом на бесплатан број инфо-центра могу да ступе у контакт са пописивачем и договоре још један термин пописивања. Нико није у обавези да пописивачу даје на увид лична документа, зато што се подаци у попису прикупљају на основу изјаве, али како би процес пописивања био бржи треба припремити неки од документа са ЈМБГ-ом, како бисте овај број издиктирали – понављају службеници РЗС већ много пута поменуте информације.
– Све особе које су привремено одсутне из свог домаћинства, било да су на школовању или раду у другом граду, биће пописане у свом домаћинству, а податке о њима даће присутни чланови домаћинства. У попису се прикупљају подаци и о члановима домаћинства који се у време пописа налазе у иностранству, а податке о одсутним чланова домаћинства могу да дају чланови њихове породице у Србији. Студенти и ученици који су смештени у студентским и ђачким домовима и интернатима биће пописани два пута – као привремено присутна лица у месту у којем се привремено бораве због школовања, и у месту у којем живи њихова породица – истичу у Републичком статистичком заводу. Снежана Лакчевић, помоћник директора РЗС задужена за сектор друштвене статистике истиче да се грађани Србије пописују на адреси где заиста живе, без обзира шта пише у њиховој личној карти. Тиме уједно одговара на питања бројних подстанара, који имају дилему да ли треба да се пописују у стану или кући коју рентирају, али и особа које живе на адреси различитој од оне која им пише у личној карти.
– Пописивач не проверава адресу у личној карти, тј. не проверава да ли особа на датој адреси има пријављено пребивалиште или боравиште. За попис је важно да особа заиста живи на адреси на којој се пописује – да на тој адреси живи и дању и ноћу, да са те адресе иде на посао, у школу, продавницу или води дете у вртић. Ми нисмо ни полиција, ни пореска управа, нама је важно да сазнамо где људи заиста живе, а не шта им пише у личној карти – наглашава наша саговорница.
Она додаје да је, у изузетним случајевима, попис могуће обавити телефоном. – Наша је обавеза да заштитимо грађане, али и пописиваче. С обзиром на то да пандемија вируса корона још увек није завршена, а у популацији круже и сезонске инфекције, особе које имају неку заразну болест могу да дају податке пописивачу преко телефона. Сви наши пописивачи имају препоруку да приликом уласка у стан или кућу носе заштитне маске, а грађани који се плаше заразе могу да инсистирају на њеном ношењу – закључује наша саговорница.
Commentaires