top of page

По­пи­са­но око 2,1 милиона грађана Србије

У пр­вих де­сет да­на ок­то­бра у Ср­би­ји је по­пи­са­но ви­ше од 2,1 ми­ли­о­на гра­ђа­на, ис­ти­чу пред­став­ни­ци Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку, ко­ји на­во­де да по­пис ста­нов­ни­штва, ста­но­ва и до­ма­ћин­ста­ва те­че по пла­ну и без не­пра­вил­но­сти на те­ре­ну.



Да би да­љи рад и при­ку­пља­ње по­да­та­ка би­ли лак­ши и јед­но­став­ни­ји, ру­ко­вод­ства Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку и По­ште Ср­би­је до­го­во­ри­ли су се да у при­ку­пља­њу по­да­та­ка на те­ре­ну у свој­ству по­пи­си­ва­ча уче­ству­ју и за­по­сле­ни у По­шти. Ова са­рад­ња, ка­ко је ис­так­ну­то, вр­ло је зна­чај­на и за­сно­ва­на је на ис­ку­ству и по­зна­ва­њу те­ри­то­ри­јал­не по­кри­ве­но­сти оних ко­ји ра­де у По­шти Ср­би­је. По­пис ће олак­ша­ти њи­хо­во по­зна­ва­ње ло­кал­них окол­но­сти у ме­сти­ма где жи­ве и ра­де и по­себ­но у уда­ље­ним и те­же при­сту­пач­ним на­се­љи­ма и се­ли­ма.

Ина­че, Ми­ни­стар­ство за људ­ска и ма­њин­ска пра­ва и дру­штве­ни ди­ја­лог по­кре­ну­ло је ју­че и ак­ци­ју „Сви ми за­јед­но чи­ни­мо Ср­би­ју”, чи­ји је циљ охра­бри­ва­ње на­ци­о­нал­них ма­њи­на да уче­ству­ју у по­пи­су ста­нов­ни­штва и сло­бод­но се из­ја­сне о сво­јој на­ци­о­нал­ној при­пад­но­сти. У овом ми­ни­стар­ству об­ја­шња­ва­ју да зна­чај ак­тив­ног уче­шћа на по­пи­су и сло­бод­ног из­ја­шња­ва­ња на­ци­о­нал­не при­пад­но­сти при­пад­ни­ка ма­њин­ских за­јед­ни­ца до­при­но­си очу­ва­њу и раз­ви­ја­њу соп­стве­ног иден­ти­те­та и у ве­ли­кој ме­ри ути­че на ква­ли­тет по­др­шке и по­ли­ти­ка кре­и­ра­них на др­жав­ном ни­воу, а ко­је за циљ има­ју уна­пре­ђе­ње по­ло­жа­ја при­пад­ни­ка на­ци­о­нал­них ма­њи­на. Ову кам­па­њу спро­во­де ми­ни­стар­ство и 23 са­ве­та на­ци­о­нал­них ма­њи­на, а при­пре­мље­ни су ТВ и ра­диј­ски спо­то­ви, по­сте­ри и ли­фле­ти на је­зи­ци­ма у упо­тре­би за све ма­њи­не у Ср­би­ји. Ка­да се на­ђу у не­до­у­ми­ци, ис­ти­чу у Ре­пу­блич­ком за­во­ду за ста­ти­сти­ку, гра­ђа­ни се обра­те опе­ра­те­ри­ма у ин­фо-цен­тру 0800 444 005 – пре све­га их за­ни­ма шта да учи­не ако код ку­ће не бу­де ни­ко­га ка­да по­пи­си­вач до­ђе. Пи­та­ју и да ли су у оба­ве­зи да по­ка­жу лич­на до­ку­мен­та, ка­ко ће би­ти по­пи­са­ни чла­но­ви до­ма­ћин­ства ко­ји су на шко­ло­ва­њу или ра­ду у дру­гом ме­сту, ко да­је по­дат­ке за чла­но­ве по­ро­ди­це ко­ји жи­ве у ино­стран­ству...

– Уко­ли­ко по­пи­си­вач ни­ко­га не за­тек­не код ку­ће, до­ћи ће по­но­во у не­ком дру­гом тер­ми­ну, а ако и та­да не за­тек­не ни­ко­га оста­ви­ће пи­са­но оба­ве­ште­ње о свом до­ла­ску и ин­фор­ма­ци­ју да гра­ђа­ни по­зи­вом на бес­пла­тан број ин­фо-цен­тра мо­гу да сту­пе у кон­такт са по­пи­си­ва­чем и до­го­во­ре још је­дан тер­мин по­пи­си­ва­ња. Ни­ко ни­је у оба­ве­зи да по­пи­си­ва­чу да­је на увид лич­на до­ку­мен­та, за­то што се по­да­ци у по­пи­су при­ку­пља­ју на осно­ву из­ја­ве, али ка­ко би про­цес по­пи­си­ва­ња био бр­жи тре­ба при­пре­ми­ти не­ки од до­ку­мен­та са ЈМБГ-ом, ка­ко би­сте овај број из­дик­ти­ра­ли – по­на­вља­ју слу­жбе­ни­ци РЗС већ мно­го пу­та по­ме­ну­те ин­фор­ма­ци­је.

– Све осо­бе ко­је су при­вре­ме­но од­сут­не из свог до­ма­ћин­ства, би­ло да су на шко­ло­ва­њу или ра­ду у дру­гом гра­ду, би­ће по­пи­са­не у свом до­ма­ћин­ству, а по­дат­ке о њи­ма да­ће при­сут­ни чла­но­ви до­ма­ћин­ства. У по­пи­су се при­ку­пља­ју по­да­ци и о чла­но­ви­ма до­ма­ћин­ства ко­ји се у вре­ме по­пи­са на­ла­зе у ино­стран­ству, а по­дат­ке о од­сут­ним чла­но­ва до­ма­ћин­ства мо­гу да да­ју чла­но­ви њи­хо­ве по­ро­ди­це у Ср­би­ји. Сту­ден­ти и уче­ни­ци ко­ји су сме­ште­ни у сту­дент­ским и ђач­ким до­мо­ви­ма и ин­тер­на­ти­ма би­ће по­пи­са­ни два пу­та – као при­вре­ме­но при­сут­на ли­ца у ме­сту у ко­јем се при­вре­ме­но бо­ра­ве због шко­ло­ва­ња, и у ме­сту у ко­јем жи­ви њи­хо­ва по­ро­ди­ца – ис­ти­чу у Ре­пу­блич­ком ста­ти­стич­ком за­во­ду. Сне­жа­на Лак­че­вић, по­моћ­ник ди­рек­то­ра РЗС за­ду­же­на за сек­тор дру­штве­не ста­ти­сти­ке ис­ти­че да се гра­ђа­ни Ср­би­је по­пи­су­ју на адре­си где за­и­ста жи­ве, без об­зи­ра шта пи­ше у њи­хо­вој лич­ној кар­ти. Ти­ме ујед­но од­го­ва­ра на пи­та­ња број­них под­ста­на­ра, ко­ји има­ју ди­ле­му да ли тре­ба да се по­пи­су­ју у ста­ну или ку­ћи ко­ју рен­ти­ра­ју, али и осо­ба ко­је жи­ве на адре­си раз­ли­чи­тој од оне ко­ја им пи­ше у лич­ној кар­ти.

– По­пи­си­вач не про­ве­ра­ва адре­су у лич­ној кар­ти, тј. не про­ве­ра­ва да ли осо­ба на да­тој адре­си има при­ја­вље­но пре­би­ва­ли­ште или бо­ра­ви­ште. За по­пис је ва­жно да осо­ба за­и­ста жи­ви на адре­си на ко­јој се по­пи­су­је – да на тој адре­си жи­ви и да­њу и но­ћу, да са те адре­се иде на по­сао, у шко­лу, про­дав­ни­цу или во­ди де­те у вр­тић. Ми ни­смо ни по­ли­ци­ја, ни по­ре­ска упра­ва, на­ма је ва­жно да са­зна­мо где љу­ди за­и­ста жи­ве, а не шта им пи­ше у лич­ној кар­ти – на­гла­ша­ва на­ша са­го­вор­ни­ца.

Она до­да­је да је, у из­у­зет­ним слу­ча­је­ви­ма, по­пис мо­гу­ће оба­ви­ти те­ле­фо­ном. – На­ша је оба­ве­за да за­шти­ти­мо гра­ђа­не, али и по­пи­си­ва­че. С об­зи­ром на то да пан­де­ми­ја ви­ру­са ко­ро­на још увек ни­је за­вр­ше­на, а у по­пу­ла­ци­ји кру­же и се­зон­ске ин­фек­ци­је, осо­бе ко­је има­ју не­ку за­ра­зну бо­лест мо­гу да да­ју по­дат­ке по­пи­си­ва­чу пре­ко те­ле­фо­на. Сви на­ши по­пи­си­ва­чи има­ју пре­по­ру­ку да при­ли­ком ула­ска у стан или ку­ћу но­се за­штит­не ма­ске, а гра­ђа­ни ко­ји се пла­ше за­ра­зе мо­гу да ин­си­сти­ра­ју на ње­ном но­ше­њу – за­кљу­чу­је на­ша са­го­вор­ни­ца.

Commentaires


bottom of page