Изјава шведског премијера Улфа Кристерсона да би припадници оружаних снага његове земље могли бити ангажовани у борби против "озбиљног насиља које узрокују криминалне групе", прети да додатно закомпликује пријем Шведске у чланство НАТО-а. Према писању медија блиских мађарској влади, мађарски посланици, од којих већ дуже време зависи проширење НАТО-а, могли би да додају унутрашњу нестабилност у тој нордијској земљи на све дужу листу својих приговора на рачун шведске владе.
Како оцењује портал Мађарска данас, више није тајна да у Шведској влада унутрашња нестабилност. "Када се тражи распоређивање војске ради успостављања реда међу сопственим цивилним становништвом, то је сигуран показатељ озбиљних проблема са законом и редом. Упркос неоспорним војним способностима Шведске и изузетно високом квалитету њених оружаних снага, такав унутрашњи неред могао би да пореметити њене амбиције да се придружи највећем светском одбрамбеном савезу", наводи аналитичар овог портала.
Наиме, премијер Улф Кристерсон одржао је шестоминутно обраћање нацији, само неколико сати након што су три особе убијене у две пуцњаве и експлозији у Стокхолму и Упсали. Само у септембру 12 особа биле су жртве насиља које спроводе криминалне групе, а које су починили готово искључиво криминалци мигрантског порекла.
Кристерсон је у свом говору описао неколико недавних аката насиља: „Све већи број деце и невиних људи сада је погођен овим насиљем. Шведска никада раније није видела овако нешто, а мислим да ни друге државе у Европи нису видела ништа слично“, рекао је премијер.
Он је такође нагласио да починиоци морају бити поражени, изведени пред лице правде и депортовани, ако су страни држављани. „Чињеница је да су многи од нас то видели и упозорили на то. Озбиљни организовани криминал је у значајном порасту. Политичка наивност и безобразлук су нас довели довдем, као и неодговорна имиграциона политика и неуспела интеграција. Паралелна друштва хране криминалне банде. Тамо могу немилосрдно да регрутују децу и обучавају будуће убице.”
Премијер је напоменуо да Влада због тога планира да мења и миграциону и казнену политику. Он је позвао комесара националне полиције Андерса Торнберга и врховног команданта војске Микаела Бидена на консултације о томе како Оружане снаге могу помоћи полицији у борби против насиља криминалаца.
Треба имати у виду да Мађарска и Турска тек треба да ратификују захтев Шведске за улазак у НАТО. Иако је мађарски премијер обећао да ће подржати тај захтев, политички напади од стране шведске владе, медија и невладиних организација на политику Виктора Орбана навели су неке посланике мађарског Парламента да јавно покрену питање треба ли да гласају за ратификацију пријема Шведске у НАТО док она "води идеолошки и крсташки рат против Будимпеште".
Шведској амбасади у Будимпешти замерено је недавно јер се придружила петицији у којој се Мађарска опомиње "због злостављања ЛГБТК популације". Шведска образовна институција УР, креирала је видео материјал који приказује Мађарску као репресивно и ауторитарно друштво.
Према аналитичару Мађарске данас, унутрашња нестабилност у Шведској требало би да пошаље јасну поруку Кристерсоновој влади да би требало да удружи снаге са Мађарском у циљу ревизије европског система азила. Званична Будимпешта је до сада у више наврата изражавала очекивање да би Кристерсонова странка Умерени, која слови за либерално-конзервативну, могла бити "природни савезник" Орбановог Фидеса на многим фронтовима. Упркос томе што Умерене подржавају шведске демократе десног центра, који су блиски Фидесу, односи двеју земаља и даље су веома напети.
Мађарски премијер Виктор Орбан рекао је недавно да се његова земља не жури да ратификује кандидатуру Шведске за улазак у НАТО, наговештавајући додатна одлагања за пријем нове чланице војне алијансе. У обраћању на отварању јесењег заседања мађарског парламента Орбан је рекао да Мађарска „не жури“ да ратификује приступање те земље у НАТО.
Орбан је ово рекао после недавних изјава других високих мађарских званичника у којима је наговештено да ратификација шведске кандидатуре можда уопште неће бити стављено на дневни ред јесењег заседања парламента. Шеф парламентарне групе Орбанове партије Фидес Мате Kочиш рекао је да види мало шансе да се то догоди до краја ове године.
Мађарска и Турска су једине две чланице НАТО-а које нису ратификовале шведску кандидатуру за улазак у западну војну алијансу. Шведска је заједно са суседном Финском одустала од своје дугогодишње војне неутралности када је Русија извршила инвазију на Украјину у фебруару 2022. године, и обе су убрзо затражиле да постану чланице западне војне алијансе.
Comentários