Регистроване фондације које ће управљати друштвом
- Glas Pešte
- Jul 2, 2021
- 1 min read
Реформа универзитета у Мађарској ушла је у нову фазу, регистрацијом девет фондација од јавног значаја, при кабинету премијера. Иштван Штумпф, владин повереник за реформу високог образовања, каже да је циљ да се овим променама конкурентност земље постави на нове темеље.

"Процес трансформације друштвених сектора наставиће се, док повереници фондација и универзитетски сенати раде заједно како би преточили могућности које произилазе из промене модела у опипљиве резултате. Фондације ће моћи да се издижу изнад административних ограничења, креирају сопствене стратегије и воде операције усмерене на учинак. Након пресуде Уставног суда, нови модел мора да гарантује одрживост система високог образовања и његових институција, као и њихову аутономију", наводи се у саопштењу.
Када је реч о свакодневној примени закона, интервенције повереника у вези са питањима као што су буџет институција, годишњи извештај, организациона и оперативна правила, план управљања имовином и пословни аранжмани, морају претходно дати довољно времена сенату универзитета за формирање мишљења и суштинских предлога, истовремено водећи рачуна о томе да доношење одлука буде транспарентно, наводи се у извештају.
Ове недеље је седам од девет фондација у потпуности регистровано, док су судови затражили додатне информације у два случаја, истакао је Штумпф.
Реч је о фондацијама које формира актуелна влада, а које имају мандат од девет година. Оне ће убудуће управљати практично свим сегментима мађарског друштва - од образовања, преко привреде, до културе. У циљу њиховог формирања, посланици владајућег Фидеса, који имају двотрећинску већину у парламенту, изгласали су претходно промене одговарајућих закона, тако да се преношење овлашћења са владе на фондације обавља практично у законским оквирима.
Bình luận