Завршетком припремних радова и добијањем одговарајућих дозвола, уклоњене су све препреке за проширење мађарске нуклеарне електране Пакш. Ту оцену изнео је генерални директор Росатома Алексеј Лихачов у јединој мађарској нуклеарки, коју је обишао заједно са државним секретаром мађарског Министарства спољних послова Левентеом Мађаром.
Лихачов је на конференцији за новинаре рекао да су сада створени сви услови да изградња тече по плану и да ће Росатом испунити све своје уговорне обавезе у пројекту. Пакш два ће бити прво нуклеарно постројење које Росатом гради у Европској унији, рекао је он и истакао да ће компанија користити „апсолутно безбедну технологију и најбољу праксу“.
Он је обећао и да ће компанија убрзати послове које изводи са 140 мађарских добављача. Број запослених ће наставити да расте и следеће године ће достићи око 2.000, додао је Лихачов.
Левенте Мађар тврди да изградња добро напредује. Пројекат Пакш два је назвао „неповратним“, истакавши да ће он бити реализован "упркос бројним покушајима да се изградња осујети".
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров претходно је свом мађарском колеги Петеру Сијару рекао да ће гарантовати снабдевање Мађарске енергентима, тако да ће испорука гаса, сирове нафте и нуклеарног горива из Русије тећи несметано. Сијарто је то потврдио након разговора које је са Лавровом водио крајем недеље у Њујорку, на маргинама заседања Генералне скупштине УН-а.
„Ако би други западни политичари урадили исто, нада за мир у Украјини била би већа“, рекао је он, обраћајући се мађарским новинарима.
Разговори су се, како је истакао, углавном фокусирали на рат у Украјини. Мађарски министар је приликом овог сусрета поновио да Мађарска има сопствени интерес за брзо окончање рата.
„Рекао сам му да и ми Мађари губимо животе у овом рату и зато позивамо на хитан прекид ватре и мировне преговоре. Мој колега Лавров је рекао да је Русија спремна за мировне преговоре. Очигледно је потребно разјаснити много детаља. Надам се да ће у једном тренутку околности јасно ставити до знања Русији и Украјини да морају да траже решење за преговарачким столом“, рекао је Сијарто.
Он је пренео обећање Лаврова да ће Русија испунити своје уговорне обавезе у погледу снабдевања Мађарске енергентима. Москва ће, каже Сијарто, испоручити обећану количину природног гаса, сирове нафте и нуклеарног горива до уговорених рокова.
"Можемо бити мирни у погледу снабдевања Мађарске енергентима“, поручио је шеф мађарске дипломатије.
Када је реч о доградњи мађарске нуклеарне електране Пакш, коју предводи руски Росатом, Сијарто је рекао да очекује да два нова блока буду у функцији до 2030. године.
Министри су истакли да су и Русија и Мађарска заинтересоване да одрже рад Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), као јединог преосталог форума за дијалог Исток-Запад.
Према Сијартовим речима, дотакли и спорног руског уџбеника историје, за који Будимпешта сматра да вређа Мађарску и њен народ.
„Рекао сам Сергеју Лаврову да је револуција из 1956. године један од најважнијих догађаја мађарске историје, када су се Мађари претворили у хероје док су се залагали за слободу и суверенитет своје домовине. Због тога је називање тих људи фашистима за нас неприхватљиво", пренео је Сијарто и нагласио да га је Лавров уверио да ће то питање бити убрзо решено.
Прошлог месеца потписан је, иначе, измењени уговор о доградњи нуклеарке у Пакшу, који је практично означио крај припремне фазе пројекта и отворио пут за почетак грађевинских радова. Како је саопштила влада Мађарске, радови на зиду тзв. дијафрагме су у току. Већ је изграђено 467 метара, а требало би да почну и радови на блоку шест.
Доградња Пакша је, како истичу у мађарској влади, велики међународни пројекат који не подлеже никаквим санкцијама. У његовој реализацији Росатом и влада Мађарске сарађују са неколико западних компанија. Према речима Сијарта, Европа ни убудуће неће уводити никакве санкције за нуклеарну индустрију, јер Мађарска никада неће подржати такав корак.
„То би било против наших националних интереса. Енергетска безбедност је једно од кључних питања данас, па ће земље које могу да произведу што више сопствене енергије бити најбезбедније у будућности. У случају Мађарске, нуклеарне електране су једини начин за производњу великих количина енергије“, рекао је Сијарто, додајући да је нуклеарна енергија сигуран, еколошки прихватљив и јефтин начин за производњу електричне енергије.
Званична Будимпешта сматра да је доградња нуклеарке у Пакшу дугорочна гаранција за приступачну енергију у Мађарској. Због тога, како је поручио Сијарто, влада све нападе или потезе усмерене на блокирање овог пројекта сматра покушајем кршења њеног суверенитета.
Comments