Мађарска је постигла изузеће испорука сирове нафте путем нафтовода, од ограничења цена нафте у Европској унији и осигурала да нуклеарна енергија буде изузета од санкција уведених Русији, каже министар спољних послова Петер Сијарто.
У објави на Фејсбуку након састанка сталних представника држава чланица при ЕУ у Бриселу, Сијарто је рекао да је састанак био фокусиран на санкције Русији. „Као што смо много пута раније рекли, Мађарска је одбила да подржи санкције које би нашкодиле Мађарској и мађарском народу. Захваљујући тешким преговорима Мађарске, ограничења цена нафте у ЕУ се не односе на испоруке нафтоводима, на начин на који Мађарска прима своје залихе. Поморске испоруке су такође изузете када замене цевоводе, у хитним случајевима", додао је он.
Сијарто каже да је Мађарска осигурала да нуклеарна енергија буде изузета од санкција, тако да се оне неће односити на изградњу нуклеарне електране Пакш.
"Списак санкција не садржи институције важне за сарадњу у нуклеарном истраживању и развоју. Влада је успешно зауставила мере које би наштетиле Мађарима или угрозиле њихову безбедност. Наставићемо да се залажемо за мађарске националне интересе“, рекао је он.
У Међувремену, државни секретар за међународну комуникацију Золтан Ковач је изјавио да је потребна промена правца у европској политици, јер енергетске санкције очигледно уништавају економију Европске уније. Он је на видео-снимку на Фејсбуку рекао је "током дугог периода након избијања рата у Украјини, ЕУ је понављала да неће бити уведене санкције у области енергетике, да би се све променило у јуну, када је Брисел изнудио одлуку о забрани руске сирове нафте и нафтних деривата".
„Од самог почетка смо тврдили да би увођење било каквих санкција енергетици било једнако бацању атомске бомбе на мађарску и европску економију. У случају Мађарске, која нема морске луке и стога може да прима само гас и сирову нафту цевоводима, очигледно је да би замена потрајала више година и захтевала стотине милијарди форинти. После дугих борби и тешке битке, премијер Виктор Орбан успео је да постигне изузеће од санкција за руску сирову нафту, испоручену цевоводом. До сада можемо да видимо да ове санкције штете Европи много више него Русији, која је повећала приходе док цене енергената и инфлација падају у Европи. Ако довољан број нас изрази своју подршку и каже своје мишљење, успећемо да променимо ове одлуке“, додао је он, најављујући владино истраживање мишљења грађана, названо "Националне консултације".
Comments