Све извесније казне за Пољску и Мађарску
- Glas Pešte
- Feb 16, 2022
- 2 min read
Према одлуци судија Европског суда, „механизам правне државе“ може да се примени. Он као последњи корак предвиђа умањење средстава Европске уније, уколико прети њихова злоупотреба. Будимпешта: „Одлука је доказ о злоупотреби моћи у Бриселу“.

Највиша судска инстанца је одлучила да механизам за санкционисање кршења принципа правне државе није противан ва-жећим прописима Европске уније. Евро-пски суд је прогласио тај механизам правно ваљаним и тиме одбацио жалбе чланица ЕУ Пољске и Мађарске.
Механизмом је предвиђено да Европска комисија задржи средства из буџета ЕУ намењена чланицама које крше права и слободе. Мађарска и Пољска се одавно споре са Европском комисијом због односа влада тих земаља према сопственом правосуђу, али и према медијима и научним институцијама. После ове пресуде, ускоро би могао бити покренут поступак против те две државе.
„Директива о кондиционалности правне државе“ званично је на снази од почетка 2021. Њом би се постигло то да кршење принципа правне државе и поделе власти не остане више без санкција, ако тиме прети злоупотреба средстава из буџета ЕУ. Пољска и Мађарска сматрале су да је фокус новог инструмента на њима и поднеле су жалбу на доношење те директиве Европском суду.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен сачекала је одлуку Европског суда, пре него што је покренула механизам, што је договорено на самиту шефова држава и влада ЕУ у лето 2020. Пољска и Мађарска су потом одустале од блокаде одлука које се тичу буџета ЕУ. Европска комисија је нагласила да припреме за примену механизма нису обустављане и да неће бити занемарен ниједан случај. Европски парламент одавно тражи од Европске комисије да делује, па ју је чак тужио Европском суду због оклевања.
Пољска и Мађарска са негодовањем су примиле најновију пресуду. Одлука Европског суда је „напад на нашу сувереност“, рекао је заменик пољског министра правосуђа Себастијан Kалета: „Пољска мора да брани своју демократију од уцене чији је циљ да нам узму право на самоопредељење“.
Мађарска министарка правосуђа Јудит Варга на Твитеру је написала: „Одлука је жив доказ о злоупотреби моћи у Бриселу“. Она је додала је и да се ради о „политички мотивисаној пресуди“, јер је Мађарска недавно донела Закон о заштити деце. При том је мислила на закон који би децу и омладину требало да заштити од одређених садржаја и презентације сексуалности. Kритичари тврде да се тим законом маргинализују хомосексуалне и трансродне особе, тако што се омладина потпуно изолује од информација о њима. Европска унија је због тога покренула поступак због повреде уговора о приступању Унији и он није повезан са правосудним механизмом.
Пољска и Мађарска годишње добијају милијарде из заједничког ЕУ буџета. Тај новац владе користе и за то да повећају своју популарност код бирача, а критичари оптужују те владе да утичу на правосуђе мимо стандарда Европске уније. Ипак, вероватно не треба очекивати да ће средства која пристижу у Пољску и Мађарску одмах бити смањена. Европска комисија мора прво да разради смернице за примену механизма.
Тренутно ће свакако већу тежину имати политичка питања, јер се почетком априла одржавају парламентарни избори у Мађарској. Покретање механизма пре избора могло би да се схвати као уплитање у предизборну кампању.
Comments