top of page

СЕ забринут због словачког закона

Савет Европе изражава бојазан да би, према речима представника мађарске мањине, Словачка још увек могла да користи уредбу из 1945. о одузимању имовине, првенствено усмерену на мађарску и немачку мањину.



Сваких пет година, државе чланице Савета Европе подносе ажуриране извештаје о заштити мањина, које верификује комитет од 18 независних стручњака. Због избијања корона вируса, чланови нису могли да посете Словачку до септембра 2021. како би проверили извештај који је поднет 2018. године, преноси словачки портал на мађарском језику МА7.СК. Током посете, чланови одбора консултовали су се и са представницима мађарских невладиних организација у Словачкој. Извештај који сумира искуства објављен је 15. јуна ове године.


Комитет је похвалио Словачку због повећања подршке мањинским културама и медијима последњих година, али је критиковао низ других аспеката. На пример, у документу се каже да словачке власти недовољно или ретко осуђују подстицање на насиље и мржњу у јавном и политичком дискурсу. Још озбиљнија оптужба је у параграфу 119 извештаја, где комитет изражава сумњу да би, према речима представника мађарске мањине, Словачка још увек могла да користи уредбу из 1945. о одузимању имовине, првенствено усмерену на мађарску и немачку мањину (тзв. Бенешева уредба).


Ова уредба предвиђа колективну одговорност у Другом светском рату за Немце и Мађаре, лишавајући их основних права и имовине. Тако је око 2,5 милиона етничких Немаца је изгубило чехословачко држављанство, а њихова земљишта и куће присвојила је држава. Иако велике силе нису дозволиле Чехословачкој да протера и близу милион Мађара, приближно 40.000 њих је такође остало без држављанства. Остатак мађарске заједнице, како се подсећа у извештају, тада је морао је да се "суочи са упорним прогонима, узнемиравањем, суђењима и тешким радом, због чега су многи били приморани да напусте земљу".


Комитет такође позива словачке власти да уђу у дијалог са представницима мањина о могућем негативном утицају уредбе о конфискацији на тренутне међуетничке односе.

Препоруке које се тичу Мађара се не помињу у словачком резимеу, који је заснован на оригиналном енглеском тексту, наводи МА7.СК. Међутим, словачка страна ове наводе сматра неоснованим, истичући да су имовински и финансијски проблеми између Чехословачке и Мађарске решени Уговором из Штрбске Плесо из 1949. године.


И председничке уредбе и протеривање мађарског становништва морају се посматрати у њиховом историјском контексту и у контексту резултата Другог светског рата. Као и у Другом светском рату, ове мере су резултирале многим индивидуалним притужбама и трагедијама. Међутим, према Словачкој, то су биле легалне и легитимне мере.


Званично, у Словачкој живи 460.000 етничких Мађара, што је 8,4% укупног становништва.


Comments


bottom of page