top of page

Сијарто: Брза пруга до 2025. године

Интензивна сарадња са Кином је кључна за конкурентност Европе и Мађарске, а прекид тих веза имао би трагичне последице, рекао је Петер Сијарто, министар спољних послова и трговине после разговора са својим кинеским колегом у Пекингу и најавио да ће брза пруга Будимпешта-Београд бити готова "до 2025. године".



Главна тема разговора са Ванг Јијем био је рат у Украјини и начини његовог окончања, рекао је Сијарто. Он је захвалио Кини на „изузетно активној улози у мировним напорима“. Кинески мировни план је најближи концепту Мађарске по том питању, јер „признаје да се сукоб не може решити на бојном пољу“, рекао је он.


"Као и мађарски, кинески мировни план полази од тога да свако продужење рата смањује шансе за мир. Док је Европа захваћена ратном психозом, већина света жели мир у Украјини", рекао је он.


Сијарто се такође дотакао изузетно забрињавајуће ситуације у Израелу и упозорио да би тамошњи сукоб могао да доведе до „једне од најгорих хуманитарних катастрофа у историји човечанства, уколико се не избегне ескалација“.


Сијарто и Ванг су такође разговарали о економским везама двеју земаља. Мађарска економија би се теже изборила да остане на путу раста без кинеских инвестиција, рекао је Сијарто. Очекује се да ће Мађарска удвостручити прошлогодишњи рекорд инвестиција од 6,5 милијарди евра, при чему велики део тих инвестиција долази од кинеских компанија. Мађарска, тачка сусрета западних и источних инвестиција, има производне погоне три највећа немачка произвођача аутомобила, а ускоро и пет од 10 највећих произвођача батерија на свету, рекао је он.


"Те инвестиције обезбеђују економски раст и спречавају масовни губитак радних места, додао је он.


Реконструкција железничке пруге Будимпешта-Београд је водећи пројекат мађарско-кинеске сарадње и ставиће Мађарску на водећу позицију када је реч о транспорту робе из грчких лука у Европу, рекао је он и додао да ће модернизација пруге бити завршена "до 2025. године".


Сијарто је упозорио на негативне последице прекида економских веза између Европе и Кине. "Везе са Русијом су, једна по једна, раскидане у протеклих 18 месеци, упркос чињеници да су биле темељ економског раста“, рекао је он.


Европска економија, према речима Сијарта, не би била конкурентна без сарадње са Кином, а прекид тих веза био би „трагичан и противан интересима Мађарске“, рекао је он.


„Мађарска ће одбацити и опструирати све неразумне предлоге који би ограничили или прекинули кинеско-европску сарадњу. Нећемо подржати царине или друге опструкције кинеској индустрији електричних аутомобила и одупрећемо се притиску западне Европе да смањи економску сарадњу са Кином. Сваки други приступ би значио да бисмо могли да отворимо мање радних места и да не можемо да гарантујемо овај степен економског раста“, рекао је он, пошто је у име мађарске владе потписао неколико уговора и будућој привредној сарадњи са Кином.


Comentarios


bottom of page