Акредитација вакцина спада у надлежност стручњака из мађарске фармацеутске сфере, а не политичара или партија, рекао је мађарски шеф дипломатије Сијарто, реагујући на тврдње опозиције да су вакцине које није одобрила ЕУ, у мађарској прихваћене по налогу власти. Немачка канцеларка Ангела Меркел је, како је рекао, обећала помоћ у акредитацији руске вакцине у Европи
Он је у интервјуу Радио Кошуту подсетио да тренутно у Мађарској свакодневно умире скоро 100 људи заражених корона вирусом, док губици које трпи мађарска економија износе 10-15 милијарди форинти (29-45 милиона евра) дневно и додао да убрзавањем напора на плану вакцинације, влада штити животе и егзистенцију људи.
Што се тиче споразума о увозу руских вакцина, који је потписао у петак у Москви, Сијарто је рекао да ће Мађарска добити довољно "Спутњика В" да може да вакцинише милион људи. Најавио је да ће вакцине из Русије у Мађарску стићи у три фазе.
Сијарто је упоредио трку за вакцинама са пролећном навалом за респираторима, заштитном опремом и маскама: "Сада, цео свет покушава да купи сигурне и ефикасне вакцине. Међутим, вакцине су доступне само у малим количинама, а производња заостаје, док људи умиру, а уведена ограничења свакодневно прете радним местима", рекао је он.
Министар је потврдио да је Русија са Турском договорила прозводњу "Спутњика В" у тој земљи. „Турска је послала делегацију у исто време када су мађарски стручњаци проучавали производни процес у Русији, а немачка канцеларка Ангела Меркел је обећала помоћ у акредитацији руске вакцине у Европи", рекао је Сијарто.
"Данас се поставља питање да ли ће вакцина бити доступна брзо или тек за неколико месеци у великим количинама; да ли државе могу да вакцинишу своје грађане или морају да гледају како људи умиру и како губимо посао. У међувремену, Мађарска је такође учинила све што је у њеној политичкој и дипломатској моћи и у Кини. Већ је сачињен споразум који ће бити потписан када надлежни орган за лекове дозволи употребу кинеске вакцине, баш као што је био случај са руском и британском вакцином", додао је он.
Подсетио је да су десетине милиона људи већ вакцинисане у Кини и да је та вакцина такође коришћена за масовну имунизацију у Уједињеним Арапским Емиратима и Бахреину. Сијарто је рекао да је разговарао са министрима спољних послова обе земље, који су рекли да су резултати задовољавајући, а мађарски стручњаци такође су провели неколико дана у Кини, проучавајући производњу. Према њиховом извештају, кинеска технологија и стручност људи који су укључени у производњу, развој и истраживање, не заслужују никакав приговор, рекао је он.
Comments