Министри спољних послова ЕУ позвали су данас Мађарску да "престане да блокира упућивање војне помоћи за Украјину", тражећи на данашњем састанку од шефа мађарске дипломатије Петера Сијарта да Будимпешта одустане од блокаде. Он каже да Мађарска неће подржати 14. пакет санкција ЕУ против Русије у садашњој форми, јер је то против интереса Будимпеште у области енергетике.
Одлуке ЕУ о спољној политици захтевају једногласну подршку свих 27 држава чланица. Италијански министар иностраних послова Антонио Тајани рекао је да су "све чланице ЕУ против блокаде" и да желе "да реше то питање", преноси Ројтерс.
Чак и пре почетка данашњег састанка 27 министара спољних послова ЕУ, шеф дипломатије Литваније Габријелиус Ландсбергис оптужио је Мађарску за "систематско блокирање спољнополитичких позиција Уније". Он је рекао новинарима по доласку на састанак у Бриселу да "готово све дискусије и одлуке ЕУ блокира само једна земља - Мађарска".
Ландсбергис је истакао да Мађарска блокира како одлуке ЕУ о војној помоћи ЕУ Украјини, тако и почетак преговора о чланству за ту земљу, Грузију и Јерменију. Естонија и Италија су такође раније изразиле незадовољство због тога што Мађарска блокира одлуке ЕУ.
Петер Сијарто је раније данас рекао да Мађарска неће подржати 14. пакет санкција Европске уније против Русије у садашњој форми, јер је то против интереса Будимпеште у области енергетике. Он је на Фејсбуку написао да су његове колеге из Немачке, Ирске и Пољске направиле, како је навео, „сцену” на данашњем састанку, али да то није могло да промени став Мађарске.
Сијарто је напоменуо да би 14. пакет санкција, уколико буде усвојен, ограничио извоз мађарских пољопривредних производа у Русију и отежао плаћање руских енергената, што би дугорочно значило престанак њиховог снабдевања. Према његовим речима, нови пакет ограничења би такође значајно успорио улагања у нуклеарну електрану Пакш 2 .
Потпредседник Европске комисије Валдис Домбровскис саопштио је почетком априла да је Европска унија почела припрему 14. пакета санкција Русији, које ће највероватније укључити широку листу рестриктивних мера, уз строгу борбу против избегавања санкција у поморском сектору.
Уочи друге годишњице руског напада на Украјину, Европска унија је 23. фебруара усвојила 13. пакет санкција против Русије, којим је на списак санкционисаних додато још 106 појединаца и 88 компанија, преноси Танјуг.
Comments