top of page

Сијарто: Нема решења рата на бојном пољу

Иако је на састанку Савета за спољне послове Европске уније коначно признато да глобална већина жели хитан мир у Украјини, већина држава чланица наставља да позива на војно решење рата, рекао је у Луксембургу министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто.



Рат наставља да односи многе животе, а јавља се могућност све озбиљнијих природних катастрофа, рекао је Сијарто на конференцији за новинаре у паузи састанка са својим колегама из ЕУ, наводи се у саопштењу министарства. Такође, све отвореније се говори о опасности од нуклеарних хаварија, додао је он. „Све ове чињенице доказују да нема решења за овај рат на бојном пољу“, рекао је Сијарто.


„Ово говоримо већ дуже време, и нажалост морам да вам кажем да свакодневни трагично тужни догађаји показују да смо у праву. Овај рат се не може решити на бојном пољу, већ само преговорима. Али, упркос томе, на данашњем састанку Савета за спољне послове поново је, нажалост, постало јасно да велика већина држава чланица и сама Европска унија инсистирају на војном решењу. Иако је после шеснаест месеци на састанку Савета признато да глобална већина жели хитан мир, упркос том признању, они настављају да се залажу за војно решење у Европској унији“, рекао је министар.


Сијарто је истакао да они који се залажу за решење рата на бојном пољу а не за дипломатско решење, сносе одговорност за растуће жртве и природне катастрофе, за које је рекао да ће повећати цену реконструкције коју ће вероватно предводити Европа. Али, рекао је, потребно је ставити озбиљна питања на дневни ред пре него што се донесе било каква одлука о томе како ће се реконструкција финансирати и како ће то утицати на развојно финансирање држава чланица.


Сијарто је прокоментарисао и нови извештај Венецијанске комисије у којем се наводи да Украјина није испунила своје обавезе у вези са правима националних мањина. Он је рекао да је Украјина ограничавала права националних мањина од 2015. Одлуку Украјине да одложи промене у раду мањинских школа назвао је „пропагандом“, тврдећи да то не нуди решење за ситуацију у којој су школе етничких Мађара. Ако Украјина не успе да врати права етничке мађарске заједнице у Закарпатју, неће бити спремна да започне преговоре о придруживању са ЕУ, „а ни ми нећемо моћи да дамо нашу подршку“, рекао је Сијарто и додао да Мађарска очекује од Украјине да испуни захтеве и обавезе ЕУ садржане у међународним уговорима о гарантовању права мањинских заједница.


"Мађарска никада неће одобрити санкције које би онемогућиле рад њене нуклеарне индустрије. Пажљиво пратимо сукоб који се догодио прошлог викенда између руске плаћеничке групе "Вагнер" и војног руководства земље, како би влада могла да делује благовремено ако је потребно. У суботу сам телефоном разговарао са замеником руског премијера Денисом Мантуровим, као и са својим руским колегом Сергејем Лавровом, који су ме обавестили о ситуацији и вероватном даљем развоју догађаја. Испоставило се да су оба званичника била у праву", каже Сијарто.


Рекао је да је такође био у контакту са белоруским министром спољних послова Сергејем Алејником, који га је касно поподне обавестио о телефонском разговору између белоруског председника Александра Лукашенка и шефа "Вагнера" Јевгенија Пригожина, који је на крају решио ситуацију.


„Дакле, много пре него што је чињеница о споразуму или решењу ситуације постала јавна, мој белоруски колега ме је обавестио о томе“, рекао је Сијарто и додао да је истовремено премијера Орбана обавештавао о ситуацији.

コメント


bottom of page