top of page

Сијарто о двоструком безбедносном изазову

Брисел треба одмах да прекине своју агресивну промиграциону политику јер она ствара изузетно тешку ситуацију за европске и северноафричке земље, рекао је министар спољних послова Петер Сијарто, после састанка мешовитог комитета Мађарска-Тунис.


Министарство је цитирало Сијарта који је на заједничкој конференцији за новинаре са својим колегом из Туниса Набилом Амаром рекао да је Европа истовремено суочена са два озбиљна безбедносна изазова: ратом на истоку и таласима миграција са југа. Рекао је да је крајње време да се „појача глас у табору за мир“ јер „ако то не учинимо, снажни гласови за рат би могли да буду у већини, а то сада није случај“.


Сијарто је говорио о драматичном повећању цена хране и озбиљној кризи снабдевања житом у Тунису и другим деловима света. Он је рекао да би последице оружаног сукоба у Украјини могле дестабилизовати ионако крхки регион и довести до даљих безбедносних изазова.


„Гледајући даље од европског или трансатлантског хоризонта, видимо да већина земаља у свету жели мир. И драго нам је да пожелимо добродошлицу министру спољних послова једне земље која је данас, попут Мађарске, део глобалне већине за мир. Мађарска је у посебној ситуацији због свог географског положаја, подложна двоструком притиску рата са истока и миграторних таласа са југа. Нажалост, сведоци смо да миграције добијају нови замах, јер је одлука у Бриселу којом је уведена обавезна квота за пресељење Европи у суштини позив мигрантима“, рекао је он.


То је, додао је, створило „изузетно тешку ситуацију“ не само за европске земље већ и за земље северне Африке дуж мигрантских рута, јер су под претњом да буду „преплављене“ мигрантима који „не показују поштовање према свом суверенитету и законске регулативе”. Он је позвао на већу подршку Брисела за заштиту граница Туниса, додајући да је Мађарска спремна да то понуди билатерално ако буде потребно.


Сијарто је напоменуо да је трговинска размена Мађарске и Туниса прошле године достигла рекордних 260 милиона евра, док је до сада ове године порасла за 22 одсто. Тунис мађарским компанијама пружа велике могућности, а њихови производи су веома тражени, рекао је он, истичући области пољопривреде и прехрамбене индустрије, медицинске опреме и водопривреде. Он је најавио да ће Мађарска од наредне академске године понудити 250 стипендија туниским студентима у односу на садашњих 200, као одговор на велику потражњу.


Министарство је саопштило да је Сијарто на мађарско-туниском пословном форуму рекао да су, захваљујући поузданом партнерству две земље, створени сви услови да компаније искористе могућности у сарадњи. Он је додао да Мађарска и Тунис одржавају поуздану и предвидиву сарадњу засновану на међусобном поштовању. Ни у билатералним политичким односима нема отворених питања или спорова, рекао је он.


„Ми Мађари смо се у последњих неколико година клонили покушаја Европске уније да изврши притисак на Тунис да промени своју унутрашњу политику“, рекао је он. Мађарска никада није била део „главне политичке акције“ која је доводила у питање демократски систем у Тунису, додао је.


„Наш приступ у свакој ситуацији је био да су Тунижани довољно зрели да одлуче шта је добро за њих. Ако су они одлучили на одређени начин, онда је наш посао само да то поштујемо, као што они поштују наше одлуке“, додао је он.



Комментарии


bottom of page