Сијарто: Стижу три милијарде евра из Кине
- Glas Pešte
- May 15, 2023
- 3 min read
Кина ће у наредном периоду уложити три милијарде евра у мађарску аутомобилску индустрију, изјавио је Петер Сијарто, министар спољних послова и трговине, после разговора са кинеским министром трговине Ванг Вентаом, у Пекингу. То ће додатно ојачати позицију Мађарске као водеће инвестиционе дестинације у централној Европи, додао је мађарски министар.

Сијарто је разговарао са извршним директорима пет великих кинеских компанија, од којих ће четири реализовати инвестиције у мађарску индустрију електричних аутомобила, која снабдева немачке произвођаче, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова. Нове инвестиције ће значајно допринети способности Мађарске да одржи привредни раст, рекао је мађарски министар и додао да ће пројекти бити реализовани у интересу обнове европске аутомобилске индустрије и задовољавања захтева немачких произвођача.
"Кинеске компаније Мађарску сматрају најбољом дестинацијом за своје инвестиције у централној Европи. До краја 2022. Мађарска је имала највећи обим кинеских инвестиција у региону. Желимо да наставимо овај тренд, тако да ћемо подстицати додатне инвестиције из Кине, дајући им максималну могућу подршку“, рекао је он.
У контексту сукоба у Украјини, Сијарто је рекао да је међу најнегативнијим последицама рата поновно настајање блокова у свету који су, како је додао, увек били против интереса Мађарске. „Желимо да билатералне везе, а не блокови, буду основа на којој ће свет деловати у наредном периоду. Мислимо да кинеске глобалне иницијативе служе за постизање овог циља, па их подржавамо“, рекао је Сијарто, наглашавајући потребу да односи ЕУ - Кина буду засновани на међусобном поверењу и користи.
„Не слажемо се са позицијом која означава Кину као претњу. Наш став је да постоје огромне могућности у сарадњи са Кином као партнером. Из тог разлога желимо да развијамо стабилну сарадњу између ЕУ и Кине, а стављање кинеских компанија на листу санкција ЕУ или увођење ограничења на њихов извоз било би недопустиво“, рекао је Сијарто.
Напоменуо је да је прошле године кинески БДП достигао нови рекорд, премашивши укупан БДП Европске уније, а та земља је за годину дана отворила 12 милиона радних места. „Ови резултати указују на то да Европа може имати само користи од сарадње са Кином и зато позивамо на снажну сарадњу изграђену на међусобном поштовању“, рекао је мађарски шеф дипломатије.
Он тврди да изградња фабрике батерија кинеског ЦАТЛ-а у Дебрецину, у источној Мађарској, већ стимулише и друге кинеске инвестиције у земљи. "То помаже да се повећа конкурентност Мађарске у Европи, с обзиром на то да кинеске инвестиције доносе најсавременију технологију у њихове нове базе", рекао је Сијарто уочи радне вечере са извршним директором ЦАТЛ-а Робином Зенгом.
По њему, улагања у индустрију електричних возила осигуравају да Мађарска остане лидер у борби против климатских промена. „Ово је нешто на шта свако ко осећа одговорност за животну средину може да буде поносан“, рекао је Сијарто.
Он је напоменуо да је 14 одсто глобалних штетних емисија повезано са јавним друмским саобраћајем, додајући да би сви еколошки и климатски циљеви остали „наивна илузија“ без преласка на електрична возила. Министар је рекао да је конкуренција за кинеске инвестиције у Европи и даље жестока.
„Јасно је да поред конкурентности инвестиционог окружења у Мађарској, одлични политички односи између Мађарске и Кине такође играју велику улогу у томе да добијемо ове инвестиционе понуде над много јачим западним земљама", истакао је министар Сијарто.
Мађарска и Кина, како је рекао, могу да рачунају једна на другу у „појачавању гласа о потреби мира у Украјини" и већ блиско сарађују на постизању примирја и почетка мировних преговора.
„Нажалост, ратна реторика је изузетно јака на глобалном нивоу, посебно у трансатлантском свету“, рекао је он и додао да Мађарска веома цени мировни план који је Кина изнела. Он је поздравио постојање таквог плана, рекавши да, када је у питању Украјина, углавном сви говоре само о рату. Сијарто је рекао да се сложио са својим кинеским колегом да је потребна блиска сарадња двеју земаља у реализацији мировног плана.
Comments