Све мере које би могле да угрозе сигурност снабдевања Мађарске енергентима, влада сматра нападима на национални суверенитет, рекао је Петер Сијарто, министар спољних послова, у Санкт Петербургу. Хрватска је, уместо да прошири капацитет свог гасовода, петоструко повећала транзитне накнаде, рекао је он.
Говорећи на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу, министар Сијарто је истакао да је Мађарска међу европским државама чије су снабдевање енергијом најтеже погођене последицама рата у Украјини. Дугорочно, ово је такође узроковало ситуацију да је „питање снабдевања енергијом постало талац политичких и идеолошких дебата“, додао је он.
Сијарто је рекао да, без обзира на све притиске, Мађарска и даље одбија да сматра енергију политичким или идеолошким питањем. „За нас је снабдевање енергијом практично питање“, рекао је он и додао да влада неће одустати од добро функционисаних партнерстава.
"На основу физичке реалности и на основу инфраструктуре, Мађарска неће моћи да обезбеђује довољно енергије без руске нафте и гаса. Нисмо примили ниједну понуду од било кога ко би испоручио исту количину гаса или нафте по истом распореду и на истом нивоу поузданости, по истој цени. И све док не постоји таква понуда, нико нема морално право да врши притисак на нас да прекинемо наше односе и пређемо на друге изворе“, рекао је он.
Сијарто је истакао да су сви пројекти који би омогућили такав прелазак отказани или одложени, наводећи као разлог отказивање планова западних компанија да почну да црпе природни гас из приобалних поља у Румунији. У међувремену, Хрватска је, уместо да прошири капацитет свог гасовода, петоструко повећала транзитне накнаде, рекао је он.
Он је истакао да је састав енергетског микса питање националног суверенитета, "а одлуке мађарске владе о енергетским питањима одређене су искључиво њеним циљем да гарантује сигурно снабдевање земље енергијом". Навео је да је Мађарској потребно 8 милиона тона сирове нафте годишње, од чега је 90 одсто покривено из увоза, а 70-80 одсто из Русије.
"За природним гасом, годишња потражња Мађарске је 8,5 милијарди кубних метара, од чега 80 одсто долази из увоза, укључујући 70-80 одсто из Русије. А стабилност ове испоруке је наш суштински национални интерес. Због тога одбацујемо све међународне предлоге, радње и одлуке које би ограничиле или ограничиле или погоршале безбедност и стабилност ових испорука", истакао је шеф мађарске дипломатије и додао да због тога влада није подржала енергетске санкције Европске уније и да је одбацила све царине на енергенте.
Comments