Са извештаја мађарских безбедносних служби о актуелном стању националне безбедности и везама миграције са тероризмом, скинута је ознака "тајно", према одлуци ресорног паралментарног одбора. Документ који је објављен на интернет страници парламента указује на пораст насиља у пограничном подручју Мађарске и Србије и упозорава да би терористичке мреже могле да преузму контролу над рутама илегалних миграција.
Тајност са извештаја је скинута на иницијативу шефа посланичке групе Фидеса и члана парламентарног Одбора за националну безбедност Матеа Кочиша, који је свој захтев образложио становиштем да јавност треба да буде свесна проблема које може да изазове повезаност миграције и тероризма.
У документу се наводи да је заштита Мађарске и Европе од илегалних миграција дефинисана одговарајућим законима, ангажовањем граничара на југу земље и безбедносном баријером у виду вишеслојне жичане ограде. Скренута је, међутим, пажња да најновија кретања и информације добијене од органа за спровођење закона и националне безбедносне агенције показују да су споменути гаранти безбедности под све већим притиском и да, са правног аспекта, предложени Миграциони пакт ЕУ представља велики ризик.
"У погледу унутрашње безбедности расте претња од тероризма, као последица сукоба између Израела и Хамаса, што представља додатни ризик, упоредо са повећаним миграционим притиском", каже се у извештају, чији аутори упозоравају и на то да би терористичке мреже могле би да користе руте илегалних миграција, укључујући и ону преко западног Балкана, која води ка Мађарској.
Извештај открива да постоји све већа конкуренција и спремност за коришћење насиља међу кријумчарским бандама у Србији, чији су актери углавном из Авганистана. Талибанска обавештајна служба преузела је директну контролу над активностима група за трговину људима авганистанског порекла, које делују на територији Војводине, стоји у документу.
Додаје се и да на српско-мађарској граници сваке ноћи полиција осујети између 1.000 и 1.200 илегалних прелазака границе. У августу су, примера ради, само на једној локацији, у року од сат времена откривена 293 илегална преласка. Према извештају мађарске полиције, број илегалних миграната ухапшених и враћених у Србију, оборио је рекорд у четрдесетој седмици ове године, достигавши 5.606 особа.
У извештају се оцењује да се део новца од шверца миграната може употребити за финансирање тероризма и да се канали за набавку опреме и оружја могу користити и за омогућавање терористичких активности.
"Криминалне организације лако идентификују и користе слабе стране међународне и националне политике у области миграција, јер су промене честе. Мађарска у процесу миграције и даље има транзитну улогу, па јој, краткорочно гледано, не прети појава тзв. затворених друштвених група, али дугорочно гледано, засићење земаља која су крајња одредишта миграната, може да угрози тзв. периферне државе, што би суштински променило стање јавне безбедности у земљи", наводи се у извештају.
Упозорава се, такође, да би коришћење оружаних снага за одговор на изазове у пограничном појасу, могло да изазове повећање насиља од стране организованог криминала. Темпо миграционих кретања је тренутно у експанзији, јер све више људи покуашава да стигне на запад пре него што дође зима, док "власти у балканским транзитним државама желе да задрже што мање миграната на својим територијама", истиче се у извештају.
Comentarios