Ванпарламентарна крајње десна странка "Наш дом" затражила је од мађарске полиције да чува попрсје Миклоша Хортија, мађарског регента од 1920. до 1944. године, које је недавно било мета напада и оштећено.
Вођа "Нашег дома" Ласло Тороцкаи, познат по залагању за повратак политике коју је водио Хорти, рекао је у уторак на конференцији за штампу да би статуа која се налази у у цркви у центру Будимпеште, требало да буде "заштићена слично као синагога у будимпештанској улици Дохањ", коју већ годинама даноноћно чува полиција.
"Полиција мора да заштитити споменике националних хероја“, рекао је Тороцкаи, тврдећи да „оно што се дешава у Западној Европи и у Сједињеним Државама не може да се догоди у Мађарској“.
Тороцкаи је, иначе, начелник градића Ашотхалом на српско-мађарској граници, а више година му је био забрањен улазак у Србију због залагања за присаједињење Војводине Мађарској.
Comments