Имајући у виду улогу образовно-васпитних установа, а ради развијања националног идентитета ученика, као и свести и осећања припадности Републици Србији, предложено је да се на посебан начин обележи почетак образовно-васпитног рада у предшколским установама, основним и средњим школама – извођењем химне Републике Србије.

Тако Министарство просвете, науке и технолошког развоја, предлагач измена и допуна Закона о основама система образовања и васпитања који је у скупштинској процедури, образлаже жељене корекције кровног прописа којим се уређује предуниверзитетски систем. Ако тај предлог буде усвојен, идеја просветног врха да школска година почиње химном „Боже правде” биће и законом утемељена обавеза, мада је и на нивоу препоруке већ општеприхваћена и реализована прошлог септембра.
– Сматрам да је то веома значајно с аспекта очувања идентитета, припадности држави у којој живимо, али и са аспекта едукације и педагошког приступа. Желимо да идеју која је прошлог септембра наишла на доминантно одобравање инкорпорирамо у законодавни оквир. Химна је један од најзначајнијих државних симбола, интонирати „Боже правде” у школи је нешто најприродније, што нажалост нисмо имали у претходним годинама, па и деценијама – сматра Бранко Ружић, министар просвете, науке и технолошког развоја, који је уверен да неће бити кршења ове нове одредбе закона, а тиме ни разлога за евентуалне санкције.
Али, више него за измене просветних прописа, јавност је, чини се, заинтересована за (не)мењање школског календара, на које никако да се стави тачка. Епидемијски показатељи потврђују да образовни систем није место преношења вируса корона. У току прошле седмице није било ни 0,15 одсто заражених ученика од укупног броја деце школског узраста, а у скоро 80 одсто свих одељења основних и средњих школа није било регистрованих случајева инфекције код ђака. Прво полугодиште треба завршити према плану, што значи и оцењивање и закључивање оцена, а и на зимском распусту, од 31. децембра (од 24. децембра у Војводини) треба поштовати мере заштите од ковида 19.
Истичући ове податке, Бранко Ружић, министар просвете, науке и технолошког развоја, јуче је у телевизијском гостовању појаснио епилог вишеседмичне дебате у медијима о евентуалним изменама школског календара, којих неће бити према званичној одлуци с последњег заседања Кризног штаба. Да је та одлука једногласна, истиче Ружић, као и да представници просветног система у штабу нису били против предлога здравственог дела тог тела, који је најреферентнији и најпозванији да оцени каква је епидемијска ситуација.
Као што смо већ извештавали, ослањајући се на званичне податке које Министарству просвете доставља Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут” и уочавајући континуирани пад броја новооболелих међу децом школског узраста од почетка новембра, и Ружић је јуче напоменуо да је од почетка школске године ова седмица тек друга заредом да се у свим локалним самоуправама примењује први модел наставе, то јест непосредан рад ученика и наставника у школским учионицама.
Comments