top of page

Упитна будућност мађарске нуклеарке?

Проширење мађарске нуклеарне електране Пакш 2 тече по плану, саопштило је мађарско представништво руског Росатома, генералног извођача пројекта. Премијер Виктор Орбан је такође нагласио да пројекат не сме да буде жртва санкција Русији, која финансира 80 одсто Пакша 2, али има и другачијих предвиђања.


„Росатом је увек испуњавао и испуњава све своје уговорне оба-везе“, саопштено је из фирме Rosatom Central Europe told Paks-Press. Русија финансира 80 одсто трошкова изградње још два блока у нуклеарној електрани Пакш, из које се добија око пловина домаће производње електричне енергије.


Након руске инвазије на Украјину и западних санкција које су због тога уведене Москви, мађарски премијер је нагласио да пројекат не сме постати жртва санкција. Виктор Орбан је у интервјуу државном ТВ каналу М1 рекао да верује да би пројекат требало да се настави упркос санкцијама запада Русији. Премијер је рекао да се "ова ствар мора искључити са списка санкција, иначе ће Мађарска платити цену".


Главни владин аргумент у корист руско-мађарске нуклеарне инвестиције је то што ће четири реакторске јединице које тренутно раде у Мађарској, морати да буду затворене између 2032. и 2037. године, тако да ће до тада бити потребна електрана како би се гарантовало сигурно снабдевање земље енергијом.


У међувремену, Европска унија је деловала много мање оптимистично у погледу проширења нуклеарне електране Пакш него Росатом. Еуроњуз је у понедељак упитао Европску комисију како Брисел гледа на изградњу руских нуклеарних реактора на територији ЕУ у светлу санкција и текућих тензија између Русије и Европе. Главни портпарол ЕК рекао је да не може дати одговор на ово конкретно питање. Међутим, Ерик Мамер је додао да односи ЕУ и Русије "тренутно иду у супротном смеру".


Европски парламент (ЕП) ће данас одлучити о резолуцији којојм ЕУ уводи још оштрије санкције, укључујући и оне које се тичу Међународне инвестиционе банке (ИИБ) са седиштем у Будимпешти и Росатома. Међутим, левичарски дневник Непсава истиче да резолуција ЕП неће бити правно обавезујућа јер "ни институције ЕУ ни државе чланице неће бити у обавезе да спроводе предлоге које она садржи".


Насупрот опрезном одговору Европске комисије, постоје и ставови да је инвестиција између мађарске владе и Росатома већ пропала. Бенедек Јавор, економски саветник зелено-левичарске опозиционе партије Парбесед, рекао је да је због недавних санкција које су Русији увеле ЕУ и други међународни играчи – укључујући црну листу за руску ВЕБ банку која финансира проширење Пакша – пројекат је постао „неостварив у пракси“.


„Влади би већ требало да буде јасно да је руска агресија на Украјину окончала пројекат Пакш 2“, рекао је Јавор и додао да сви пројекти који повећавају зависност од Русије поткопавају безбедност земље, као и Европске уније у целини.


Comments


bottom of page