„Змајев песнички штап”, као признање фестивала „Змајеве дечје игре” из Новог Сада, ове године иде у руке мултимедијалног уметника Божидара Мандића. Овом рођеном Новосађанину који за себе каже да живи у шуми 45 година, сада као награђеном припада и свечана обавеза да отвори јунски фестивал који, уз слоган „Где шапуће Дунав плав”, слави свој 65. рођендан (од 6. до 12. јуна) и дечју књижевност.
Мандић је и сам посвећен дечјој књижевности, а како наводе организатори ових игара, „он пише за децу као да су одрасли, а за одрасле као да су деца”.
„Његово књижевно дело, настало из активног деловања у новосадској алтернативи седамдесетих година прошлог века, развијен је кроз еколошко-уметнички центар ’Породица бистрих потока’ и бројне уметничке акције и програме везане за литературу, театар, ликовни и мултимедијални израз”, образложено је поводом одлуке управе Међународног центра књижевности за децу „Змајеве дечје игре” да Божидар Мандић понесе Чика Јовин „штап”.
Уметник је једном приликом, гостујући у културној станици у Петроварадину, испричао како „не зна, али воли” да пише, као и да пише за децу, али да воли и да се игра са њима. Али у тим играма нема попуштања деци. У анегдоти о томе, поменуо је дечака из суседног села, врсног малог фудбалера који га је посетио. Играли су и малог је „добио” са „11:0”. Није га „пуштао”, како је казао, до самог краја игре.
Аутор је књига: „Речи из шуме” (1982), „Анонимни поглед” (1983), „Обично пре подне” (1985), „Док испарава јутро” (1986), „Породица бистрих потока” (1989), „Намере” (1990), „На чијој си страни” (1989), „Тајна паукове мреже” (1990), „За тебе све” (1991.), „Предах” (1994), „Ја сам ја” (1995), „Приче из природе” (1998), „Праскозорје” (2000), „Неправда” (2004), „Напукла кућа” (2005), „Пластични ум” (2006), „Плави маг” (2007), „Нови кројачи” (2007), „Театар о театру” (2008), „Блатњави пут” (2012), „Пертле” (2015), „Живети винчански” (2017), „Лош писац” (2019). Добитник је бројних награда за своје уметничко дело, међу којима је и Награда „Змајеве дечје игре” за изузетан стваралачки допринос савременом изразу у књижевности за децу.
„Змајеве дечје игре” биће у знаку важних годишњица великана литературе за децу и младе, Душка Радовића, Арсена Диклића, Мирослава Антића, најавили су „Змајевци”. Наиме, ове године се обележава 90 година од рођења Мике Антића, а 100 година од рођења Радовића и Диклића.
Већина програма, како је најављено, биће у градским парковима, двориштима вртића и школа, на дечјим игралиштима, зеленим површинама, огранцима Градске библиотеке, музејима, Матици српској, установама социјалног старања о деци и младима, културним станицама, спортским теренима...
Публика ће моћи да прати и литерарно, драмско, музичко, ликовно, мултимедијално стваралаштво деце и младих, уз учешће професионалних уметника из свих уметничких области. Очекује се укључивање више хиљада најмлађих и више од стотину професионалних стваралаца, учитеља, васпитача, ментора. Током фестивала биће представљене нове књиге за децу, изложбе илустрација, дечјих ликовних радова, концерти, уметничке и мултимедијалне радионице, представе, фолклорне и модерне плесне целине, филмске пројекције.
Comments