top of page

Фидес против правила ЕУ о политичким рекламама

Чланица ЕП-а из редова владајућег Фидеса Едина Тот, критиковала је нове прописе Европске уније о политичком оглашавању, рекавши да ће та правила дати прилику Бриселу да „изврши цензуру током изборних кампања у државама чланицама и да утиче на њихов исход“.



Уредба ће „јасно ограничити суверенитет држава чланица“, рекла је Едина Тот у изјави после пленарне седнице ЕП-а, на којој су нова правила о транспарентности политичког оглашавања усвојена са 470 гласова за, 50 против и 105 уздржаних. Циљ мера је јасно био да се „у Бриселу успоставе правила о томе о чему политичка кампања може да говори, ограничавајући надлежности држава чланица“, рекла је она, додајући да та мера представља „ограничавање слободног изражавања мишљења“.


„Ми ћемо се супротставити нападима на нашу слободу. Нећемо попустити пред прикривеним покушајима проширења надлежности Брисела. Мађарска је тај корак видела као политички мотивисан покушај утицаја на изборна правила у државама чланицама и кршење принципа супсидијарности. Тужно је видети главне заговорнике слободе мишљења како крше слободу говора и стално раде на цензури мишљења која им се не свиђају“, додала је она, одбацујући да институције ЕУ треба да имају моћ над мишљењима која критикују ЕУ.


На пленарној седници у уторак, ЕП је усвојио правила о регулисању политичких реклама како би избори и референдуми били „транспарентнији и отпорнији на мешање“, наводи се у саопштењу ЕП-а.


„Према новим правилима, политичко оглашавање ће морати да буде јасно означено. Грађани, власти и новинари моћи ће лако да добију информације о томе да ли су на мети огласа, ко га плаћа, колико се плаћа и за које изборе или референдум се то везује. Све политичке рекламе и сродне информације биће ускладиштене у јавном онлајн репозиторијуму. Како би се ограничило страно мешање у европске демократске процесе, биће забрањено спонзорисање реклама изван ЕУ у периоду од три месеца пре избора или референдума“, саопштио је ЕП.


Уредба забрањује коришћење посебних категорија личних података као што су етничка припадност, вера или сексуална оријентација, наводи се у саопштењу. Уредбу тек треба да усвоји Европски савет.


Comments


bottom of page