top of page

Форинта пада, некретнине све јефтиније

Мађарска форинта слаби већ данима, а данас је достигла нови историјски минимум у односу на заједничку валуту ЕУ. Један евро тренутно вреди 426 форинти. Чини се да упркос повећању базне тачке Мађарске централне банке прошле недеље, курс форинте не може да се стабилизује.



Према економском порталу ХВГ, мађарска форинта је данас поподне за длаку избегла пад испод 426, у односу на евро. У 13 часова курс је био 425,815, што значи нови историјски минимум. Форинта је ослабила и према долару и швајцарском франку. Код долара је курс био нешто испод 430, док се код франка зауставио изнад 436. Ипак, дан још није завршен и аналитичари очекују даље слабљење.


Разлог овог негативног тренда је скуп увоз енергије и неуравнотежен мађарски државни буџет. Чини се да ни споразум између највећег мађарског снабдевача електричном енергијом, МВМ-а, и руског Гаспрома о одложеном плаћању рачуна за гас није помогао. ХВГ пише да би Мађарска касније морала да усклади те рачуне са каматама.


Други разлог су финансијска средства ЕУ која су Мађарској преко потребна, али Европска комисија не жели да изврши трансфер због проблема са корупцијом. Европски парламент је покренуо поступак за контролу владавине права према Будимпешти, док је Европска комисија овог пролећа повела поступак за повреду права.


Влада Мађарске је изразила опредељење за промену система расподеле средстава ЕУ, а неки од предлога закона су у том погледу већ поднети парламенту. Штавише, инвеститорима се није допало што је мађарска централна банка прошле недеље објавила крај повећања основне стопе за ову годину. Слабљење форинте је веома лоше за Мађаре који примају плате у националној валути. Ипак, добро је за стране инвеститоре који планирају, на пример, да купе некретнину у Мађарској. Последњих месеци је њиховим плановима погодовао пад цена некретнина у Мађарској. Вероватно зато холандски, енглески и немачки држављани последњих месеци масовно желе да купе куће и станове у Мађарској, највише у Будимпешти и око језера Балатон.

Comments


bottom of page