Хоће ли бити фабрике батерија у Дебрецину
- Glas Pešte
- Jan 30, 2023
- 3 min read
Најављена изградња фабрике батерија кинеске компаније CATL на истоку Мађарске, узбркала је ових дана мађарску политичку сцену. Док представници владе указују на бројне предности овакве инвестиције, пре свега на повећано запошљавање и хватање корака са светским трендовима у области производње електричних аутомобила, опозиција тражи забрану изградње фабрике, упозоравајући на могуће последице по животну средину.

Опозициониа мађарска партија ЛМП поднела је надлежној државној комисији неопходну документацију ради покретања иницијативе за одржавање референдума, на коме ће се грађани изјаснити да ли пристају на отварање кинеске фабрике батерија. Ласло Лорант Керестеш, шеф парламентарног Одбора за одрживи развој, рекао је на конференцију за новинаре након подношења иницијативе Националној изборној канцеларији, да су заштита природних богатстава и промовисање националне економске независности кључни у време кризе.
"Одлука владе да политичким одлукама претвори Мађарску у погон за производњу батерија је у супротности са тим циљевима. Производња батерија такође троши воду и енергију у време када су ти ресурси у дефициту", рекао је он.
Влада се, како истиче, не бави еколошким проблемима које би фабрике батерија могле да проузрокују, већ „стаје на страну иностранихинвеститора, без процене ставова локалног становништва о том питању".
Претходно су јавну расправу у Дебрецину реметили звиждуци и негодовања окупљених становника тог града на истоку земље. Представници кинеског произвођача батерија CATL и градоначелник Дебрецина сазвали су скуп како би мештанима представили планирану инвестицију вредну 7,4 милијарде евра. Фабрика би, како се очекује, требало да буде отворена до краја 2025. године.
Ласло Пап, градоначелник Дебрецина, рекао је да се развојем неће угрозити нормалан живот локалног становништво, већ ће бити отворен велики број нових радних места. Међутим, има и оних који се не слажу са становиштем да ће кинеска инвестиција бити корисна за овај, други по величини град у Мађарској. Велики број присутних је своје незадовољство демонстрирао звиждањем када је представник кинеске компаније почео свој говор.
Гигант за производњу батерија CATL планирао је да уложи 7,6 милијарди евра у Дебрецин, али је опозиција оштро против тога. Највећа опозициона странка, Демократска коалиција (ДК) коју води бивши премијер Ференц Ђурчањ, и коју влада оптужује за слепу послушност Бриселу и Вашингтону, саопштила је да грађани Дебрецина „не желе погоне кинеске фабрике батерија“. Золтан Варга, локални посланик ДК, рекао је на конференцији за новинаре да становници Дебрецина не желе постројење у граду које би представљало "опасност за њихову животну средину, здравље и будућност њихове деце и унука". Варга је истакао да је на јавној расправи постало јасно да су "подржавањем инвестиције владајуће Фидесове локалне трупе издале Дебрецин“.
Одговарајући на ове отпужбе, државни секретар Чаба Деметер рекао је да проблем није изградња фабрике батерија, већ "укључивање левог крила у кампању": „Једина ствар која би била гора јесте да за то добијају новац из иностранства, рецимо у доларима“, додао је он, алудирајући на недавно откриће да је кампања опозиције на прошлогодишњим изборима била финансирана новцем из САД-а.
Он је напоменуо да нова правила Европске уније усмеравају аутомобилску индустрију у правцу производње електричних возила, указујући на предлог Европске комисије да се од 2035. године дозволи само регистровање возила са нултом емисијом штетних гасова. То је резултирало огромном конкуренцијом за производне капацитете, рекао је он и додао да је сада период када се доносе одлуке о томе где ће се градити погони батерија за електрична возила.
"Индустрија батерија реагује све брже, па је тако отварање 15 фабрика већ најављено у Сједињеним Државама у последње две године, а велике фабрике батерија већ раде у Француској, Италији и Шпанији. Конкуренција је почела у региону, јер Румунија и Чешка имају за циљ да повећају производњу батерија, а највећа фабрика батерија у Европи је у Пољској. Ако се инвестиције реализују, земља би могла да постане трећи по величини произвођач батерија до 2030. године, са више хиљада нових радних места", рекао је он и додао да је фабрика батерија у Дебрецину, коју ће се изградити кинески CATL део тог плана.
Фабрика CATL ће производити и акумулаторе за аутомобиле домаће производње, попут оних који ће се израђивати у фабрици БМВ-а, која је у фази изградње у Дебрецину. Државни секретар је прецизиро да држава рачуна на најмање 9.000 нових радних места и "огромне пореске приходе за град, у наредним деценијама".
Кинески инвеститор је, каже Деметер, изградио исту врсту фабрике у Немачкој, "где су на власти левичарске странке, које су без проблема пригрлиле пројекат". Он је упитао зашто левичарске странке у Дебрецину сматрају будућу фабрику „деструктивном за животну средину”, када је она у Немачкој прихваћена као еколошки чиста и економски оправдана.
Comments